bugün

bu halkı bu öğretmenler eğitiyor eserlerine bakınca değil maaş idam edilmeleri gerek.
yetmediğini değiştirmeyecek olan iddadır.
tüm vakitleri, işgüzarların küçük beyinlerini ve kendine sponsor arayan egolarını doyurmakla geçmekte ve evde dahi onların yazılı kâğıtlarıyla, bokuyla püsürüyle uğraşmaktadırlar, yine de o işgüzarlara yaranamamaktadırlar. 1800 lira para alıyorlar. 2 çocuk yaparlarsa aç kalırlar.
külliyen yalandır. öğretmenler de diğer memurlarla hemen hemen aynı maaşı alırlar. sadece artıları derse girdikleri saat kadar aldıkları ders ücretidir. bu ders ücreti zaten yazın verilmez. iki öğretmenli bir ailenin çocuğu olarak küçük bir şehirde büyümüş olmama rağmen ayın sonunu çoğu zaman zor getirdiğimizi bilirim. şimdi tek başıma çalışırken, devlet memuruyken, kira vermiyorken bile ben zar zor geçiniyorsam, vah derim yeni yuva kuracak öğretmenlerin haline...
cok fazla parayı hakettigi halde bi bok alamamasıdır aslında.
zaten polis maaşlarıyla kıyaslamak bile ayrı bir utanc kaynagıdır ki ..
"o zaman gidin öğretmen olun." denilesi olay.
maaşları çok değildir. ortalama 2000 tl alırlar ki gayet normaldir. tatilleri fazla ama öyle olması gerekiyor. çocuklar tatil yaparken onlar sıralara ders anlatacak değil. işleride pek kolay sayılmaz akşama kadar çocuk gürültüsü, kavgası, şamatası beyinleri şişiyor. amma velakin malesef % de 80 i mesleğinin hakkını veremiyor. anlattıkları konuları bilmiyor, soruları çözemiyorlar. vede anlatma kabiliyetleri çok zayıf. bahsettiğim öğretmenler özellikle 40 yaş üstü olanlar.
5 yıl üni okuyup sonra askerlikti, kpss ydi, ücretli öğretmenlikti uğraştıktan sonra atanıp parasını alan öğretmenlerin hakkıdır bu para, helal olsundur.

fakat 80 li yıllarda 6 ay kursla öğretmen olan ve maalesef eğitim öğretimle pek bi alakası olmayan lise mezunu öğretmenler için aynı şeyleri söylemek pek mümkün değil.
sayıları toplam miktarın çok az bir kısmını oluşturan uzman öğretmenlerin dışında çoğu işe yaramaz insanın zekasını törpüleyen aldığı parayı hak etmeyen dinazorlardır. birde 3-4 ay tatil yapar bu camışlar. ben devlet olsam yaz okulu falan açar çalıştırırım bu insanları. üniversite hocaları gibi.
Bu başlığı açan zihniyetlerin sokağa saldıkları çocuklarla uğraşmaları bile yeterlidir o parayı haketmelerine.
oksijenle beslenenlerin desteklediği iddiadır.

cidden hayat sıtandardınızı merak ediyorum. insanca yaşamak gibi kaygınız yok anlaşılan. size bu hayat müstehak.
bırakınız alsınlar efenim.
(bkz: babam)
3 ay tatil yaptıkları halde maaşlarının gayette iyi olmasına rağmen yine yamyamlık peşindedir bu öğretmenler. sürekli maaşlarının az olmalarını dillerine pelesenk etmişlerdir. doymaz bunların gözü paradan. devlet okullarında etüd vermenin yasak olmasına rağmen ücretli(!) etüd yapmak için çırpınan öğretmenleri gördükçe iğreniyorum bunlardan. nedir arkadaş bu para hırsı? tümü değil elbette ki ama bi çoğu öyle.

göndermiycem lan kardeşimi ! yamyamlar.
sana giren çıkan mı var diye sorulabilecek durumdur şayet varsa git de doktorlara, millekvekillerine sardır.
öğretmenlik yapmamış kişinin uydurduğu savdır. öğretmenlik yapması önerilir. yaşadığı kpss süreci bile o maaşı hak etmesine yeterlidir. eve iş getiren mesleklerden biridir çünkü öğretmenlik. her zaman yapacak çok işi vardır. çünkü insan yetiştirmenin sınırı yoktur. Araştırır, kendini günceller, herşeyle ilgili az çok bilgi sahibi olmak zorundadır, veli ile uğraşır, velilerin uğraşamadıkları çocuklarla toptan uğraşır. insanların hayatını etkiler. bu yüzden çok ciddi bir iştir. ama başlığı açan gibiler yüzünden gerektiği saygıyı hiçbir zaman göremez. maaşı ağızlara alınacak kadar düşürülür meslek.
çok fazla!! evet, o kadar fazla ki.. mesela hepimiz çocuklarımızı özel üniversitelerde ya da yurtdışında okutuyoruz. hepimizin altında jipler var. evlerimiz yok, apartmanlarımız var. bankalarda tomar tomar paramız.. şu altı ay sandığınız tatillerimizi kışın kayak merkezlerinde yazın Miami'lerde geçiriyoruz. biz böyle yaşıyoruz çok fazla maaş alıyoruz. siz de sürekli bizi konuşuyorsunuz. neden? zenginin malı züğürdün çenesini yoruyor. evet, böyle düşünen züğürtler, sözüm size; keşke o kaz kafalarınızı ota b*ka yoracağınıza, zamanında bizim gibi çalışsaydınız da şimdi bizim kadar zengin olsaydınız. *

edit:adam yıllarca çalışmış, bir arabası da mı olmasın? o kadar mı çok görüyorsunuz?
Zamanında Atatürk' e sormuşlar paşam milletvekili maaşlarını nasıl ayarlayalım diye , Atatürk de '' Öğretmen maaşlarından yüksek olmasın '' der. Bugün milletvekili 10.000 lira civarında kazanırken, bir okuldaki öğretmenlerin toplamı bu parayı almıyor malesef.
üniversiteden dolayı çok öğretmen arkadaşım olduğu için ne kazandıklarını az çok biliyorum, o yüzden bu önermeye katılmıyorum. ortalama bir öğretmen maaşı 1500-1700 tl arasıdır. ek ders hariç. ek dersi saat olarak tam dolduran öğretmenler 400-450 tl felan alıyor sanırım. yalnız 15 tatilde ve yazın ek ders yok. bir de iki gün dahi tatil olsa ya da iki gün raporlu olsan o haftanın ek dersini alamıyorsun. bazı branş öğretmenleri o kadar çok ek ders parası alamıyor. uzatmadan öğretmenin yıllık geliri 2000 tl civarında dolanıyor.
eşi de öğretmense 4000 tl ediyor ki taşrada fena para değil ama istanbul gibi bir metropolde bence az. ha aç kalmazlar ama öyle her istediğini de yapamazlar ki yapamıyorlarda zaten. öğretmenler asıl parayı özel dersten kazanıyor ki bu işte gerçekten çok zor. çoğunun c.tesisi pazarı yok bu özel dersler yüzünden. bazen öğrencinin evine gidiyor, bazen öğrenci evine geliyor. tabi iyi para alabilmek için biraz kalburüstü bir semtte oturmak lazım. ya da o semtlere yakın yerde oturmak lazım. çok iyi piyasa yapmak lazım. okulda ve civarda adının duyulması lazım. ağzının çok iyi laf yapması lazım, kendini iyi satman lazım. iyi semtlerde ki okulların puanları çok yüksek oluyor ve gelen de gitmediği için emeklilik haricinde öyle çok fazla kontenjan açılmıyor.
ben bir erkek olarak yapacağım en son işlerden birisi ilkokul öğretmeni olmaktır. ilk nöbetimde 10-15 öğrenciyi eğitim zaiyatına dönüştürürdüm herhalde. ama bayanlar için ideal bir meslek kesinlikle. yarım gün, yaz tatilin var iki ay. gerçi tanıdığım hiçbir öğretmen arkadaş tatil için 5 yıldızlı otele gidemiyor, genelde 1 haftalık bir pansiyon macerasından sonra memleketine gidiyor. çünkü yazın ek derste alamadığı için sadece maaşa kalıyorlar ve 1600-1700 tl ile de pek 5 yıldızlı tatil yapılamıyor.
genel durum bu. şahsi kanaatim öğretmen maaşları normal ama ek ders ve kurs ücretleri düşük. bir de emeklilik sürelerinin daha kısa olması lazım. 60 yaşında kim kime ne öğretecek? emeklilik sürelerini kısaltıp arkadan gelen nesile de yer açmak lazım.
maaş:1200
etüt:2000
döner sermaye:500
dönmeyen sermaye:0
sonuç:geçinmeleri zor.
her yılın 24 kasım ında dillendirilen konu.
masaya yatırılır. tartışılır. genellenir, özellenir. sonuç olarak milli eğitim bakanından inciler dökülür;
- artık öğretmenler 3 ay yatamayacak.
* *
her bi boku asgari ücretle karşılaştıran sığırların vardığı sonuç. 2000 tl lan aylık ortalaması.hangi üniversite mezunu çalışan asgari ücret alıyor ki bunu da onunla kıyaslıyorsun sığır oğlu sığır.
Ben bu gerizekalıyı okutan hocanın....,yerinde olmak istemezdim.
Kardeş beyinsiz misin? taklit mi yapıyorsun? diye sorarlar adama.
Seni adam yerine koyup ta okutan hocanın suçudur bu. Biz herkesi eğitiriz, ancak içinde hayvanlık barındıranları türk veterinerlerine bırakırız.

it baytarı değilim ki, böyle zihniyete sahip, beyinsiz kişiliklerle uğraşayım.!
teknoloji ve bilgisayar sistemleri bu kadar gelişmişken bu kadar öğretmene gerek bile yok..mevcut öğretmen sayısının 1/10'i kadar öğretmen ve bilgisayar sistemlerinin doğru kullanılması ile bundan çok daha verimli ve kaliteli eğitim verilebilir..hala 100 sene öncesinin ''kara tahta ve öğretmen sistemi'' ile modern çağda kaliteli eğitim veremezsiniz..

size basit bir soru sorayım...national geographic belgeselinde anlatılan bir bilgi mi aklınızda kalır yoksa bir öğretmenin masal anlatır gibi anlattığı şey mi ?

artık görsel ve teknolojik eğitime geçilmeli..her ders konusu için bir grafik teknolojilerinin kullanıldığı bir belgesel çekilmeli..
en düşük maaş 1600 tl. yarıyıl tatili. yaz tatili. cumartesi pazar tatil. günde 6 bilemedin 7 saat ders. allahtan belanı mı istiyorsun daha sorarlar adama. işleri güçleri ağlamak. yalansa yalan deyin.
halihazırda almış olduğum 1.576 türk lirasındaki maaşıma bakınca has..tr dediğim iddia.