bugün

sayın ve çok değerli milli eğitim bakanı ömer dinçerin öğretmenlerle ilgili düşünceleridir.
http://www.haberturk.com/...-ogretmenler-az-calisiyor

milli eğitim bakanının öğretmenlerle ne alıp veremediği var cidden merak ediyorum.
sayın bakanımızın ilkokul öğretmeniyle tanışmayı çok isterdim; bu öğrencinize ne yaptınız diye sormak için...
yine bir akpkk klasiğidir.

Öğretmenler geleceğin nesillerini yetiştiriyor be adam! Seni de yetiştiren bir öğretmendi!
bence öğretmenler o kadar kutsal o kadar kutsallar ki; sırf çocuklara eğitim verdikleri için her birine aylık 50 bin TL'den az olmamak kaydıyla maaş verilmeli, trafikte geçiş üstünlüğüne sahip olmalı, bankalarda sıra beklememeli, dahil oldukları borç davalarında hükmen galip sayılmalılar. bunlara ek olarak tuttukları takımlar hep şampiyon yapılmalı ve çocuklarına sınavsız dilediği üniversite ve bölümde okuma hakkı tanınmalı.

tanım: bakan beyanatıdır.
OCED ülkesi öğretmenlerin aldıkları maaşa bakılırsa iyi bile çalışıyor. Bununla beraber OCED ülkesi öğretmenlerinin eğitim verdiği okulların imkanlarına bakılırsa çok daha iyi çalışıyor.
evet öğretmenler az çalışmaktadır. işleriyle ilgili büyük dertleri tasaları yoktur. Tatilleri de boldur. Ancak sen öğretmene o kadar maaş verirsen o da ekstra hiçbir çaba harcamaz işi için. Çünkü her türlü aldığı parayı hakettiğini düşünür. Bu yüzden derste anlatır ve gider. Kimse de az çalışıyor diye onlara bir şey diyemez.
doğru önerme, bir de yüzsüz gibi maaşlarına zam istemiyorlar mı.
çok yerinde bir tespittir. bugünkü koşullarda kimse öğretmenler az maaş alıyor demesin. öğretmene polise hiç bi iktidar döneminde bu kadar zam yapılmamıştır. şöyle dönün bi geriye bakın öğretmenlerinize adamlar eli t*aşağında ders anlatır sonra çeker gider umurlarında değildi. biraz hakkını vermeleri lazım .

zaten çoğu çift maaş hala ağlarlar . hep daha fazlasını isterler ulan önce bi şükret şu anki ülke koşullarında o maaşı aldığına ama bizim halkımız öyle önce (bkz: gözü doyacak).
maalesef ki doğrudur. bir de fakülteden mezun olduktan sonra okuyup kendini geliştireni parmakla sayılacak kadar az ne yazık ki. bir de çocukları, gençleri yetiştiriyorlar.
bence okulda normal mesai saati bitene dek okuma saati konsun, okusunlar, geliştirsinler kendilerini.
azınlıktaki kesime sevgi ve saygılarımı gönderiyorum, lafım size değil...
(bkz: adam haklı) yılda cumartesi pazar hariç 3 ay tatil nerde görülmüş yaw. sömestırı da ekle , resmi tatil ,kar tatili, bu ne lan.
konuyla ilgili yayımlanan OECD raporundan bahseden milli eğitim bakanı ömer dinçer'in beyanatı. kendisi bu konuda fikir beyan ederken bundan 5 gün önce yayınlanan Oecd'nin "öğretmen açığı raporu" konusunda söyleyecek hiç mi bir şeyi yoktu merak ediyorum. bu rapora bir tarafını dayayan bakanlık kim bilir ne sürprizler yaratacak öğretmenlere. ama öğretmen açığı yıllarca devam edecek bundan hemen herkes emin ki zaten durum da bunu gösteriyor.

oecd'nin yayınladığı öğretmen açığı ile ilgili haber: http://gundem.milliyet.co....2012/1515477/default.htm

ilgili başlık: (bkz: öğretmen açığında türkiye nin ilk sırada olması)
meb bakanının bunu söylemesinin nedeni şimdiye kadar hiç bir meb bakanı öğretmen değildi yada öğretmendi ama şimdi parti ağzıyla konuşuyorlar nasıl olsa rahatlar şuanda .
yazık kafasında oluşturduğu şemaları hep olumsuz üzücü bi durum onuda anlamak lazım kim bilir ne yaşadı çocukluğundada böyle fitursuzca atıp tutabilme cesaretini gösterebiliyor.
batının hep kendine göre iyi raporlarına değinen milli eğitim bakanı lakırdısı(!) Bakalım sayın milli eğitim bakanı ömer dinçer OECD'nin yayımladığı öğretmen maaşlarıyla ilgili rapor hakkında ne zaman görüş bildirecek.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
OECD raporuna göre, Türkiye'deki öğretmen maaşları, OECD ülkelerindeki öğretmenlerden çok az. Deneyim arttıkça bu fark daha da açılıyor.

OECD Raporu’na göre, Türkiye’de yeni bir ilköğretim öğretmenin maaşı yıllık 25 bin 536 dolar iken, OECD ortalaması 29 bin 767 dolar. Meslekte deneyim arttıkça Türkiye’de öğretmenlerin kazandığı maaş ile OECD ortalaması arasındaki fark giderek artıyor.

10 yıllık bir ilköğretim öğretmeni Türkiye’de 26 bin 374 dolar kazanırken, OECD ortalaması 36 bin 127 dolar.

En yüksek ilköğretim öğretmen maaşı ise Türkiye’de 29 bin 967 dolar, OECD ortalaması ise 48 bin 154 dolar.

Ortaöğretim öğretmenlerinin Türkiye’de mesleğin başında kazandıkları yıllık gelir ise 26 bin 173 dolar. OECD ortalaması ise 33 bin 44 dolar olarak şekilleniyor.

Rapora göre mesleğinin zirvesindeki bir ortaöğretim öğretmeni 30 bin 335 dolar kazanırken bu rakam OECD ortalamasının 23 bin dolar altında kalıyor.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://www.aktifhaber.com...ki-buyuk-fark-573753h.htm
sanki bakanlar çok çalışıyor anasını satıym.
şöyle düşünün şu an şu entry harf harf yazabiliyor ve okuyabiliyorsanız bu öğretmenlerin sayesindedir. az çalışıyor gibi görünüyor ama büyük iş yapıyorlar. zordur öğretmen olmak herkes sizi örnek alır yanlış yapmaya hakkınız yoktur. anlatılan konudan en ufak bigi tavizi veremezsiniz öğrenciler bunu hissettiği an yandınız artık siz 'hoca bilmiyor ki anlatsın' konumundasınız demektir. vs.. vs..
ek dersler de dahil olmak üzre 2200 tl maaş alıp 45 gün yaz tatili yapan ve it kopukla uğraşıp hergün eve iş getiren bir branş öğretmeni olarak bakanımıza sormak istiyorum;

kim bu yılda 26 bin dolar kazanıp 3 ay yaz tatili yapan öğretmenler?

hamiş: 5 yıllık eğitim fakültesini dereceyle bitirdim ve 5 yıllık öğretmenim, 5 yılın 3 yılını doğu anadoluda terör bölgesinde geçirdim.
milli eğitimi kar amaçlı bir şirket olarak düşündüşümüzde çok değeri yüksek bakanın doğru önermesidir.
bakanın bir sonraki sözleri ise; 'öğretmenler asgari ücret alsın'!
öğretmenler az çalışıyor:nedeni soba yakmaktan derse az vakti kalıyor olabilir mi?
öğretmenler az çalışıyor:nedeni kışın kapanan yolda, otomobil çıkmadığı için yürüyerek gittiği için olabilir mi?
öğretmenler az çalışıyor:nedeni adey,ridef,proje,performans,sürüsüyel gereksiz evrak doldurmak yüzünden olabilir mi?
öğretmenler az çalışıyor:nedeni okulun tıkanmış tuvaletini , bozulan musluğunu tamir etmek için harcadığı vakitden dolayı olabilir mi?

velhasıl kelam, öğretmenler az çalışıyorsa, öğretmenlik dışında çalıştırıldığı alanlardan dolayıdır efendim. öğretmen de zaten aldığı o vakti değerlendirmek için teneffüs yapmaz, eve geç gider ve hatta eve iş götürür. böyledir bu işler...
eğitim seviyesi yüksek ülkelerde öğretmenlerin ve doktorların maaşı eşittir. bu demek oluyor ki herkesi öğretmen ve doktor yapmıyorlar arkadaş. e o zaman ne oluyor bizde her önüne gelen öğretmen yapılıyor ikinci öğretimi, fen edebiyat, mühendislik mezunu. bu kadar bol öğretmen varken öğretmenlik değerli olur mu a dostlar? eğitim de basit ve seviyesiz olur. çalışan öğretmen de az olur. az ve öz öğretmen yetiştir ver kral gibi maaşını. öğretmenler az çalışıyora ithafen de (bkz: neye göre kime göre nereye göre).
bu bir kısırdöngüdür. Evet, maalesef Türkiye'de öğretmenler az çalışıyor. ben olsam ben de az çalışırdım. çünkü, türkiye'de öğretmenlik mesleğine gereken değer verilmiyor. değer verilmeyen bir meslek grubu da bir müddet sonra kendini değersizleştiriyor. halbuki, bir ülkede öğretmen olmak, doktor olmaktan daha zor olmalı. bakınız bir almanya'da, öğretmenler tek dalda öğretmenlik yapmazlar. örneğin, hem fizik hem de matematik dalında öğretmenlik okur, iki dalın öğretmenliğini yapar. bir komşum vardı, almn lisesinde hocaydı. adam, cumartesi gece 2 de ders çalışırdı. yazın 1 ay tatil yapmaz.
gelelim kısırdöngüye, almanya'da öğretmenlik, bir doktordan, bir mühendisten az kalır bir meslek değildir. öğretmenlik okumak, dahası o bölümde okumaya hak kazanmak çok zordur. türkiye'de, puanı en düşük bölümlerdir. neden,çünkü talep öyledir. 'bari öğretmen olalım, memur oluruz' zihniyetiyle okunur. oysa, öğretmen maaşları 4 bin liradan , 5 bin liradan başlasa; buna göre talep edenlerin kalitesi artsa, en yüksek puanlarla girilecek şekilde talebi ve tercih edilmesi artsa; bak o zaman öğretmenlik nasıl da kıymetli ve değer verilen bir meslek olur. herkes kazanamaz, herkes okuyamaz. okuyan, kazanan da hakettiği maddi manevi değeri de bulacağından, gecenin 2 sinde ders çalışır. öğretmen denilen kişi, parmakla gösterilir. sadece bizim gibi zibidilerin kahır belasını çektiği için değil de, devletin maddi ve toplumun da ulaşılması zor bir meslek olduğu için manen değer verdiği bir mesleği icra ettikleri için saygı görürler.
milli eğitim bakanı sayın ömer dinçer'in, bu açıklamayı öğretmenin brüt maaşına dayanarak yaptığı fikrini aklıma getirmiştir. şöyle ki;

normal zamanda ek dersleriyle 2100-2200 lira arası bir ücret alan, tatillerde ek dersi olmadığı için maaşı ortalama 500 lira düşen bir öğretmenin eline yılda tahmini olarak 25500-26000 lira geçer...

mesajı yolladığım an itibariyle dolar kuru 1.79-1.80 TL civarında seyretmekte. buradan kaba bir hesapla, öğretmenin eline yıllık 25 bin dolar değil, ortalama 15 bin dolar geçer...
doğru önermedir. haftada toplasan 6 saat kadar derse giren öğretmenin aldığı maaşın, bir günde 8-9 saat çalışan devlet memurundan fazla olması adalet değildir.
milli eğitim bakanı sayın dinçer pek fazla çalışmış olmalı ki intihal suçundan dolayı doktora ünvanları geri alınmış. çok emek sarfetmiş herhalde.

saygılarımla, bir öğretmen çocuğu.
milli eğitim bakanımızın öğretmenleri üzmüş açıklamasıdır. sayın bakan türkiye'deki öğretmenlerle oecd ülkelerindeki öğretmenleri karşılaştırırken aldıkları maaş ve sosyal güvencelerini de karşılaştırsaymış daha da iyi olurmuş. arada bir fark varsa gerçekten görmüş olurduk. bu ülke zaten öğretmenine dolayısıyla eğitime değer vermediğinden kaybediyor. öğretmenlerin gerçekten az çalıştığını düşünenler de bilgisayar mühendisliği hayalleri kurarak iktisat, işletme vs. kazanacaklarına bir zahmet eğitim fakültesini yazıverselermiş tercih kağıtlarına.
yeni bir ömer dinçer saçmalaması. daha önce de "öğretmenler 3 ay tatil yapıyor" gibisinden birşeyler saçmalamıştı. eh, tescilli bir intihalciyi bakan yaparsan, ondan ancak bu kadar bakan olur. bu halka yakışan bir bakandır kendisi efendim.