bugün

hayata hazırlanma evresinde edinilen deneyimlerdir.

1- pazarlık yeteneği. ( abi öğrenci işi ne olur)

2- parayı idareli harcama. ( olmaz lan ne vodkası kira var bira alalım)

3- envai çeşit mazeret bulma. ( ya getirecektik kirayı, annanem öldü )

4- ne kadar pislik olabileceğini görme. ( mutfağı sorma kalbini kırarım)

5- arkadaş tanıma. ( adam bana 50 lira taktı amk )

6- alkol sınırlarını belirleme. ( evet 24. biradan sonra göt oldum küvete sıçmışım )

7- boş vaktin ne olduğunu anlama. ( sıkıntıdan kendimi sikecem lan )
Sistemin ne kadar boş olduğunu anlıyorsun. Ülkede ne kadar değersiz olduğunu anlıyorsun ve insanların önünden havada uçup giden toz gibi geçeceğini anlıyorsun. Boş öğrencilik işte, formalite olsun diye öğrencilik yapıyoruz. Neyse ben yatayım şimdi kalp krizi falan geçiririm gece gece hiç uğraşamam amk.
En büyük katkısı parayı düzgün harcamayı öğreniyosun zaten bunu yapamazsan öğrenciliği sürdüremiyosun.
ders olarak ezberleme gücü.
özel olarak, siğara, içki, sevgili ve arkadaşlar.
eğitim dışında her şey kapar öğrenci. her şeyden biraz.
Paylaşmayı öğretir ama tek taraflı. Çökmeyi öğretir o da tek taraflı. Arkadaş kazığı yemeyi öğretir böyle en acılısından. Hayatın gerçeklerini yüzünüze vurur böyle tokat gibi.
"çıkar" kelimesinin anlamını uygulamalı öğretir. nedir, ne için, nerelerde kullanılır. *
Evdeki kısıtlı malzemeyle çeşitli yemek yapabilme yeteneği.
sıçtın mavisidir.
fakirliği ve makarnanın tadı.

öğrenciliğin insana kattığı birinci şey; paranın kıymeti.

bununla ilgili bir anımı anlatıcam. lisedeyim, etrafımdaki çoğu kişi sigara içiyor tabi. her teneffüs okulun tuvaletinde sigara içiyor bizimkiler. bende yanlarında oluyorum ve beraber sohbet ediyoruz. bir keresinde bir sarma sigarayı 4 kişinin döndüğüne şahit oldum. öğrenciliğin gözü kör olsun amk.

öğrenciliğin insana kattığı ikinci şey; haftada dört gün makarna yenilebildiği.