bugün

başlık aslında "öğrencilerine kapanın deyip başörtüsü hediye eden din öğretmeni" olacaktı karakter yetmedi. bir akrabamın başına gelen durum. olay şöyledir: bu din öğretmeni konyanın bir köyünden gelmiş. zaten açık kızlara kötü gözle bakan, hoşgörü nedir bilmeyen bir adam. söylediğim gibi adam konya'dan gelmiş orada çalıştığı okuldaki bütün kızlar kapalı. öğretmen sürekli öğrencilerine eski sınıflarında başörtülü öğrencileriyle çekilmiş fotoğraflarını gösterip "bakın ne güzeller" "siz de böyle olun" tarzında şeyler söylüyor. öğrenciler en sonunda dayanamamış bir derste öğretmen yine kapanın kapanın diye ısrar ederken kız "siz bizim hayatımıza karışamazsınız" demiş arkasından öğretmen "terbiyesiz annen baban büyüklerine saygı duymayı öğretmedi mi?" demiş. kız da "annem babam bana büyüklerime saygılı davranmayı öğretti ama anlaşılan size haşgörüyü ve insanların düşüncelerine saygı duymayı öğretmemişler" demiş tartışma böyle büyümüş işte. bu olaylardan bir-iki hafta sonra öğretmen peygambere birer mektup yazmalarını istemiş. herkes birer mektup yaıp öğretmene vermiş. öğretmen de öğrencilere hediyeler vermiş herkese güzel kalemler felan verirken bu kıza başörtüsü vermiş kız da sinir olmuş "ay ne güzelmiş askılı tişört giyince klima çarpmasın diye boynuma takarım" gibi bir şeyler söylemiş. öğretmen "terbiyesiz ben sana ne hediye ediyorum sen neler diyorsun" demiş ve bu olay disipline kadar gitmiş.
şimdi bu sözde öğretmenin yaptığı öğrencileri dinden soğutmaktan başka nedir? din öğretmenlerinin görevi dini öğrencilere sevdirmek değil midir? eğer öğretmenler böyle kapanın diye ısrar ederse "namaz kılmazsanız cehenneme gidersiniz" "oruç tutmazsanız öbür tarafta yanarsınız" gibi şeyler söyleyip çocukları korkutursa bu dinden soğutmaktan başka bir işe yaramaz ama yobaz zihniyet bunu anlamıyor maalesef.