bugün

(img:#219288)
(img:#219287)
külah içinde leblebi tozu ya da kaymak. olsa da yisek.
(bkz: panço)
elvan gazozları.
içinden spice girls çıkartmaları çıkan böyle şeftali aromalı, bitince orasından sakız çıkan bir lolipop vardı, tabi o zamanlar spice girlsün "generation next" ve "wannabe" zamanları, deli gibi popülerler.
biz de salak, post ergenler olarak çıkartma biriktiriyoruz, günde 4 tane lolipopla bakkalı zengin ediyoruz falan.
özledim be.
bakkal peyniri. bakkal amcamızın da yoğurdu, peyniri, kaşarı falan dizdiği buzdolapçığı olurdu. 1-2 çeşit peynir olurdu o buzdolapçıkta. peynir istediğinizde, gözünüze hoş geleni (eğer bakkal amca tatmanıza izin verirse de tadını beğendiğinizi) seçerdiniz. evlerde kullanılan cins bir bıçakla, bakkal amca peynirden bir miktar keser, tartar, "yeterli mi?" diye sorar ve tamamsa poşete sarar verirdi. sanki o bakkal peyniri daha mı güzel olurdu ne? tamı tamına anımsamıyorum ama sanırım özlediğim şey o anlattığım enstanteneler.
bakkalların vahşi düzene kurban gittiği ülkemizde hatırlanamayan ürünlerdir.

yazık lan, şu aralar doğan çocuklar bakkalın ne olduğunu bilemeyecekler hiç.

bakkal amca ile olan küçük sohbeteler, o kendine has bakkal kokusu, her ay heyecanla beklenen derginin

geleceği gün koşa koşa bakkala gitmeyi, bakkal amcanın radyosunda çalan trt4'teki halk müziklerini, deftere yazdırmayı,

kupon biriktirmeyi, para üstünü sakız olarak almayı, açık kolonya şişelerini...

kendi kızım için bile üzülüyorum, onlar karfur, metro, migros çocuğu olucak...

(bkz: çok dertliyim be sözlük)

(bkz: ah yitip giden)
*uzunca bir plastik kabın içine konan renkli tozlar. sanırım oraletimsi şeylerdi.
(bkz: leblebi tozu) bu konuda yazılması gerekendir.
(bkz: leblebi tozu)
ufo marka bonibon.
topaç.(fırıldak).
gulle.(misket).
big babol sakızları.heygıdı gunler heyyyyy.
(bkz: meybuz) *
para üstü olarak verilen sakız.

içinden taso çıkan cips. içinde sıkörtıl tasosu olan cips yeniden üretilsin lan.
ağızda patlayan şekerler.
bir de çikolatının yanında çubukları falan olurdu. sabah yurtlarda verilen çokella gibi bir şeydi.
pembo sakız.
erdal bakkal karakteriyle özlenen ürünler.
edit: ama neden?
sağa sola sallanınca görüntüsü değişen küçük oyuncak televizyonlar.
cino *
altın para şeklinde çukulatalar.
küçükken plastik ayran bardağı gibi bir şeyin içinde sürülmelik çikolata satılırdı. o çikolata tadı her zaman özlenendir benim için.
Yum yum.
Taso.
Fıstıklı bar.
ağızda patlayan şeker.
Oval cam kavanozun içinde bulunan Keçi boku. (bkz: bunu bilen liseli değildir)
Uzun pipetlerin içinde gıda boyalı şekerler olurdu ve ucu ıslandığında yenilemezdi.
leblebi tozu. az boğulmadık o tozla. bir de davin vardı, atarlardı kafamıza.
(bkz: sulugöz)

Sakızda son nokta.
mey buzlar, yazları olmazsa olmaz olan 25kuruşluk serinleme kaynağı, ağızda patlayan şekerler, şemsiye çikolatalar...
güncel Önemli Başlıklar