bugün

Özgürlük rahatça nefesini içine çekerek alabilmektir.
Gökyüzündeki yıldızlara baktığında vicdanın rahat şekilde hayal kurabilmektir.
istediğini istediğin yerde konuşabilmektir.
Korkmaktır zira korkmak özgürlüğün dibidir.
Korkmayan insan aptaldır.
Özgürlük mmmm nefis bir şeydir.
görsel
insanın özgürlüğü; her şeyi yapabilmesinde değil, istemediği hiçbir şeyi yapmak zorunda olmamasındadır demiş ruso.
evde elektrogitarı son ses çalabilmektir. ne yazık ki hepimizin elleri kelepçeli, ayakları zincirli.
Kendine ve başkasına zarar vermeden yaşayabilmektir.
görsel
"Hiçbir zaman dayanaklı değildir, her zaman tehdit altındadır. Mutlak belirlilik her zaman özgürlük yoksunluğudur."

(bkz: Theodor Wiesengrund Adorno)
görsel
ancak bütün bildklerinizi unuttuğunuzda mümkün olabilecektir. yani imkansızdır.
şu olsaydı şimdiki özgürlüğün yüzde biri olmazdı, bu olsaydı yüzde ikisi olmazdi diye hakkında atıp tutulan sözde serbestlik.

Bunu yazan ak-oğlanlara süratle gülüyorum. Kahkahalar Boğazımdan akıyor. Aman Boğaz dedik, kesmeyin sakın? Malum özgürlük ya.

Yahu, şu saatten sonra içki içilmez. Bu sigarayı içmeyin, Zam koyuyorum. Kızlı-erkekli gezmeyin, içeri atarız. Polis istediği Zaman çeker vurur. Süresiz gözaltına alabiliriz. Türban takmayan Sapıktır. Suriyelileri sırf oy oranım artsın diye vatandaşlığa alırım. Ses edeni darbecilikle suçlarım. Ve daha bir ton örnek.

Sizin özgürlükten anladığınız bu mu akit kardeşler?

Özgürlük lafından nemalanacak en son adamlarsınız. Adam da lafın gelişi.
Hadi selamatle.
sınırlar içerisinde var olan kavram. bu sınırlar ise diğer insanların çizgileridir.
Özgürlüğün ne olduğunu sorma biçimidir.

Ben şimdi neyi tanımladım? -"özgürlük nedir" başlığını.

Peki, özgürlüğü tanımlamak için nereye entry girmeliyim;
(bkz: özgürlük)
özgürlük nedir ne değildir orasını tartışırız bi ara ama toplum içinde özgür olmak diye bir şey yoktur.

bir ortama başka biri geldiğin anda özgürlüğün biter çünkü.

ayrıca devlette özgürlüğü hep kapalı halısahaya benzetiyorum ben. o dikdörtgen içinde özgür ama dıştan bakınca sınırlı insanlar hep.

o yüzden devlet içinde özgür olmak veya özgür bir devlet olmak da palavradır.
neye teslim olacağını bilmektir.
dünyadaki en değerli hazinedir.
"bülbülü altın kafese koymuşlar ah vatanım demiş."
Mavinin kendisidir. Mavinin olduğu heryer özgür olur.
görsel
Dünyada en önemli şey.
J.J. Rousseau özgürlükten vazgeçmenin, insan niteliğinden, insan haklarından vazgeçmek olduğunu söyler.
Bende olmayan bir ayrıcalık. Görünmez kelepçelerim cok bağlayıcı.
herkesin kafasına göre yorumladığı kavram. kimisi der özgürüm şort giyerim ama başı kapalı birini gördü mü hemen yargılar kimisi başımı istediğim gibi örterim der saçı açığı yargılar.bu kafayla bir arpa yol alamazsınız.
"Özgürlük, iki kere iki dört eder diyebilmektir. Buna izin verilirse, arkası gelir."
-George Orwell, 1984 kitabından.

kısacası özgürlük demek düşünmek demektir.
görsel

Çok doğru...
"insanın özgürlüğü; istediği her şeyi yapabilmesinde değil, istemediği hiçbir şeyi yapmak zorunda olmamasındadır."

(bkz: jean-jacques rousseau)
Kurduğun hayallerin peşinden koşabilme azmi ve becerisi.