bugün

Geleceğe dair korku ve kaygı taşıyan toplumlarda olağandır.
Hani olur da, sefil, perişan kalsak da, tepemizde bi çatımız olur mantığıdır.
iç yakar, yürek burkan bir endişedir bu!
Ayrıca fuck the system!
günlük evlerde git gel yapmaktan sıkılmış bunalmıştır belki.
Klasik memur tipidir. Evet.
değişken ekonomilerde normal olan ve yegane tasarruf yöntemidir de o yüzden. bizim gibi dolar bugün kaça zıpladı, altın nereye çöktü ki acaba diye derdi olmayan ülkelerde de farklı farklı tasarruflar var. bizde işlemez tabi onlar, enflasyona yenik düşer. yenik düşmeyecek tek şey de tapu.
Bizde ev işine girdik 3 senedir . Kötü Yorum yapan arkadaslara söylüyorum siz bu ülkede kiraların ev taksidinden farklı olduğunu mu dusunuyosuniz . Sizler babadan zengin tabi oturuyorsuniz ya da bekarsizniz baba evinde oturuyosuniz. Ben 3 sennedir hem 3 peşinat ödedim hem taksit ödüyorum . Oturduğum yerde oturabilmek için 1300 1400 lirayı gözden çıkarmak lazım en düşük kira bile bin lira bu ülkede neden bin lira havaya ucsun ki . 3 5 sene sonra tamamen biticekzaten . Az is öğrenin. Konuşmadan önce.
" dünya'da mekan- ahirette iman " akımından olanlardır.
mortgage gelmeden önceki konut piyasasını bilenler için ayrıca acı bir deneyimi yaşayanlardır.

40bn tl ye 3+1 mis gibi ev alabiliyorken bir anda ev fiyatının önce 70bn sonra 100bn sonra 120bn e sabitlenmesi ile günümüzde aynı eve 250-300bn vermek zorunda kalacaklardır aynı zamanda.

eskiden sadece çalışıp para kazanmak gerekiyordu en azından faizle uğraşmadan evini alıyordun şimdi evi hemen alıp parasını ömrüne yayıyorsun.

mortgage gelirken haberlerde hatırlıyorum kira öder gibi ev sahibi olmanın önü açıldı mucize gibi haberler yapılıyordu. yukarıdaki fiyat artışı gözlerimin önünde sadece iki sene içinde oldu.
Aptaldır. Onun yerine her yıl bir kez dünyada bir ülke gezmesini öneririm en azından kültürle ir.
Turkiye gibi ekonomisi surekli dengesiz olan ulkelerds yasayan insanların her zaman en buyuk istegi;

basimi sokacak bir evim olsun gerisini bir turlu getiririm dusuncesidir. Bence yanlis bir durum yok. Herkesin maddi durumu ev almaya yetmeyebilir.

Emekli oldugunda insanlar yasliliklarinda kimseye muhtac olmamak icin birikimleriyle ev alirlar. Sonra olursek ev cocuklarimiza kalir dusuncesinde olurlar.

On yargili olmadan ve cahilce konusmadan once bunlari dusunun benim eyyy her seyi bilen milletim...
türkiye'de yaşıyorsan hedefin budur.

çünkü bizler tasarruf yaptığımız zaman ayakta kalabiliriz. hükümetlerin vatandaşı düşünme gibi bir fikirleri yok. dolayısı ile anca sen kendini güvene almaya çalışırsın ekonomik olarak.

bakın yıllarca çalışıp sigorta payı ödeyen kanser hastaları, ilaçlarını alabilmek için katkı payı ödüyor. hemde yüksek fiyatlarla.

türkiye'de ekonomik olarak hiç bir zaman güvende değilsin.
bir türlü anlayamadığım insanlardır. anlamaya da çalışmıyorum zaten. 3 günlük dünya için değmez.