bugün

Yalan söylemektir.

(bkz: şehit)

Ayrıca bu kadar kasmayın en fazla 3-4 gün sonra yine karılı kızlı başlık açacak tipler için biraz fazla hümanist görünüyorsunuz.
türk insanının anlık öfkesini hafifletebilmek için devlet büyüklerinin söylediğidir. son on senede bu şekilde ihmalle hayatını kaybetmiş kim varsa şehit denmiştir. yatıcak yeriniz yok.
bilip bilmeden konuşmaktır.
islam göre ekmeği için aşı için feci şekilde can verenlerde şehit hükmünde sayılır. şehitliğin dereceleri vardır.
islam inancına göre şehittir. tartışması bile olmaz. ha sen inanmıyorsan ya da inançla kafa bulmak istiyorsan o başka tabi.
ailesinin nafakasını helalinden kazanmak için çalışırken iş kazasından ölenler şehittir.
(bkz: şehid-i uhrevi)

Ailesinin nafakasını helâlinden kazanmak için çalışırken iş kazasından ölenler buna göre şehit sayılır. birilerinin ilan etmesine gerek yok.

katilleri cezasını bulur inşallah.
Siyasi konjonktürün gereğidir; nabza göre şerbet vermektir.
Efendimiz (sas) buyurdular ki: "Beş çeşit şehit vardır: taunaya(veba) tutulup ölenler, ishalden ölenler, boğularak ölenler, yıkıntı altında kalanlar ve Allah yolunda savaşarak ölenler." (Buhari)
Allah'ın bileceği olaydır. Benim gözümde emekçi şehitidir evine helal lokma götürmek için can vermiş şehit sayılır. Allah bilir rahat olun.
kurbandır onlar...

ben bu insanlara şehit demenin onları öldüren katillere yardım ve yataklık etmek anlamına geldiğine inanıyorum...

ayrıca netice itibarıyla islamda ishalden ölen bile şehittir (bkz: buhari) bu insanlar şehit değil kurban hatta maktüldür ve katilleri ellerini kollarını sallayarak gezmekte ve halka saldırmaktadır.
islam dinince şehittir. fakat ben inanmıyorum derseniz düşünün evine ekmek götürmek için yerin metrelerce altına inip orada ölümü beklemek son anda çocuklarını düşünüp son nefesini vermek en asil ölümlerden değil midir? fakat asilce ölmektense alınan önlemlerle beraber daha yıllarca ailemle yaşayıp yatakta ölmeyi tercih ederim. evet onlar asilce ölmüşlerdir ama şehadetleri aptal taşeron sistemi, teftişsizlik gibi konuların saklanması için kullanılmamalıdır.
sünni mezhebine göre doğru bir söylemdir. bir hadiste geçmektedir lakin hadisin doğruluğu tartışılır.

ama olay şehit olup olmamaları değil zaten. 300'e yakın masum, emekçi insanın canına kıyılması. şehit olmasalar bile bunun hesabı sorulmalı. şehit olup olmamaları bu durumda çok önem arzetmiyor.
insanları memnun etmek isyan çıkarmamaları için söylenen sözlerdir. Düşünsene sen bir ihmalden dolayı ölüyorsun eğer şehitlik diye bi mertebe olmasa ulan benim şu canm ciğerim kocam oğlum madende ihmal yüzünden öldü falan isyan edersin ama din kitlelerin afyonudur sözü tam buna göre olmuş. Sana ama o şehit cennette şukadar yeri olacak falan dediğinde kendini tatmin ediyorsun.
ölümleri güzel göstermek için devletçe uydurulmuş yalandır. katliamın daha ilk günü bu yalana başvurmuş olmaları da bunu destekler.
hadisi kaynak göstererek söylenen söz.. Islama uygun yaşayan bir insan için doğrudur.. inşaallah maden işçileride şehit olmuşlardır..insanları uyutmak için kullanılan bir kelime değildir.. samimi olan kimse çıkıp ; '' sesinizi çıkarmayın yakınlarınız şehit oldu'' demez.. ihmal vardır, ve suçluların ortaya çıkması için mücadele etmek gereklidir..