bugün

doluca'nın sağlam şaraplarından biri.fiyatı 18 ytl civarlarında.
elazığ yöresinde yetişen iri bir üzüm cinsi.
ülkemizde şarap olmak için üretilen en iyi üzüm cinslerinden biridir. hemen her markanın bir öküzgözü şarabı vardır. turasan markalı olanlar ayrıca güzeldir. zengin aromalı ve gövdelidir.
genellikle boğazkere kupajı bulunur. nedeni, tad ve dolgunluk açısından uyumlu olmalarıdır.

diğerleri için;

(bkz: boğazkere)
(bkz: emir)
(bkz: narince)
yanlış bilinen doğrulardandır. hiçbir zaman kaliteli şarap üretiminde kullanılmayacak üzümdür. iyi sofra şarabı olur yalnız. tarihçesi fazla uzun değildir. sanırım 50-55 tarım reformları sonrası italya *dan gelen üzüm tohumlarının özellikle diyarbakır-elazığ yöresinde ekilmesi sonrası peydahlanmıştır.
türkiye'de yetiştirilen en kaliteli şarap üzümüdür. içimi ise güzeldir, hoştur, sanki bir tatlı huzur almaya gelir...
izmir şirincede 9-10ytl ye rahatlıkla alabileceğiniz kaliteli şarapların üretiminde de kullanılır. * *
Kaliteli, kendine özgü kokusu olan, şarap üretilen, orta kalın kabuklu, siyah renkli bir tür üzüm.
köpeköldürenlerin hammadesidir kendileri.
damakta hoş bir tat bırakır, öküzgözü üzümünden yapılan şaraplar.
kendisinden üretilen şarapların en belirgin özelliği etkisini belirli bir süre sonra göstermesidir. kırmızı eti tamamlayıcıdır. kişisel görüşüm boğazkere ile kupaj yapılmaması yönündedir.

doluca'nın öküzgözü şarabını kavaklıdere'ye göre daha başarılı buluyorum.

boğazkere öküzgözü kupajlarında her iki üzüm türünün de karakteristik dokusu bozulmaktadır. bana sorarsanız aromatik tadından dolayı boğazkere derim.
platini'nin 2002 yılında üretilen özel seri şarabından dört şişe satın aldığı üzüm türü.

http://www.radikal.com.tr...2009&ArticleID=932287
(bkz: elma cismi)
(bkz: ahmet insanı)
(bkz: budha tanrısı)
boğazkerenin kardeşi.
memleketim elazığ'ın değerlerindendir.
elazığda demiryolu istasyonunun orda büyük bir tekel fabrikasıdna üretilirdi .
taze olarak yemek nasip olmayan ama şarap olarak bol bol tükettiğimiz adından belli olduğu gibi iri taneli üzüm cinsi.
Yuvarlak ve koyu renklidir; yapılı,kalıcı, kırmızı, meyvemsi, dolgun, hafif tanenli özellikleriyle yıllandırılmaya uygundur. şiirlere ilham olur, güzel tasvirlerde baş tacıdır.

--spoiler--

Ölmek üzereyken susuzluktan,

içtiği sihirli,sıcak şarabın ardından

Üzüme dönüştü birden

Gözlerinin güzelliğinden

Adı oldu

Öküzgözü.

Şimdi bekliyor kavda yıllandırılmayı...

--spoiler--
hafif içimli şarabıyla favorilerimdendir.
şiraz tipi şarabın hammaddesi.
anadolu'da 1400 çeşit üzüm yetişir. öküzgözü sıradan bir türdür. her bağda bulunur. pekmez veya şarap yapılır. başka bir özelliği yoktur.

üzümlerin kraliçesi gül üzümüdür. piyasada bulunduğunu görmedim. yetiştirenler satmaya kıyamayıp kendileri yiyor olmalı. ben de öyle yapıyorum.