bugün

bir miktar abartmış olan annedir. geçenlerde kolu kırılmış olan bir arkadaşımı evinde ziyaret ettim. daha doğrusu üç dört yakın arkadaş beraber gittik. sağolsun annesi ikramda bulundu, sonra da birer kahve yapıp karşımıza geçti, oturdu. biz de arkadaşımıza sormaya başladık nasıl oldu diye. çocuk fazlaca konuşmadan özetle anlatırken birden lafı annesi aldı:

- çok kötü kırıkmış çok, doktor söyledi. herkesin kolu kırılmazmış böyle, az görülürmüş.
+ öyle mi? ilginç, ama parçalı kırık değilmiş en azından.
- aa olur mu oğlum parçalı kırık, hüseyin oğlum söylesene parçalı diye. doktor çok ilgilendi. zor bir kırık dedi.
+ bir aya toparlanır, sonra fizik tedavi falan iyi olur inşallah.
- aa bir ay ne ki oğlum, doktor üç aydan önce iyileşmez dedi, herkeste yok çünkü bu kırıktan çok nadir görülürmüş bu.
+ annemin de kırılmıştı ama çabuk düzeldi.
- aynı kırık değildir yavrum yanlış biliyosun sen, aynı kırık olsa dayanamaz annen! zaten herkeste olmuyormuş böyle kırık, az görülüyormuş.

ya tamam teyze senin oğlun kırıktan ölsün, amma meraklıymışsın hastalığa! kırığı çıkığı övenini de gördüm ya pes diyorum!
marjinalliğin bokudur efenim.

ishal olsa tazyikli püskürtüyor diye övünebilecek annedir.
benim erkeğim, benim erkeğim deyip face de oğlunun her anının fotosunu paylaşan annedir.
benim oğluşum bir nezle olur teyzesi,öyle böyle değil.
(bkz: buldumcuk olmak)
Komşularla, akrabalarla yarış halindedir. Tahminimce altın gününde geçen konuşma; "en hasta benim çocuğum", "hayır benim!".
kuzguna yavrusu şahin görünür misali, bunların bir de , üç kelime ingilizce öğrenmiş çocuğu için; "ayy çok güzel ingilize konuşuyor, 10a kadar sayabiliyor", kafayı bilgisayardan kaldırmadığınden asosyalliğin sınırlarını zorlayan 6 yaşındaki çocuğu için; "teknolojiye çok düşkün, bir güzel bilgisayar kullanıyor görsen şaşarsın", yaramazlık ve arsızlıkta konuyu komşuyu sinir hastası etmiş embesil evlatları için; "doktora götürdük, "hiperaktif" dediler, heperaktiflik de fazla zekadan oluyormuş, bizimkinin zekası paalarından akıyor, durduramıyoruz. artık akan fazlalıkları topluyor, konuya komşuya dağıtıyoruz efenim, ne yapalım onlar da biraz faydalansınlar diye düşündük" diyen ve ebeveynliğin a.na su kaçırmış annelerdir.
edit: bir rivayete göre çocuklarının bokunda boncuk bulmuşlardır.
(bkz: zengin hastalığı)
kirpi yavrusunu pamuğum diye severmiş sözünün gerçeğe dönüşmüş halidir.
- Sen adam olmazsın erman Sen adam olmazsın oğlum
+ ya ne oldu Yine Anne yaa
- sevim teyze'nin oğlu necati. Kanlı basur olmuş. Hem de içerdeymiş basuru. Sen daha basur bile olmayı beceremiyorsun
+ Ama Anne ben ...
- sus Cevap verme anneye. Komşu çocuğu kadar bile hasta olamadın ya, analık hakkım helal değil Sana erman.
+ ?!'@/&%?!€?