bugün

TBMM Adalet Komisyonu, alt komisyona gönderdiği, Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasın Dair Tasarıda yer alan ceza.

beklentilerimi karşılamayan ceza.

kanun yapıcılar bu ülkeden değil sanırım. bu topraklarda yaşamıyor. bu topraklarda yaşayan insanların yaşadığı mağduriyetten bihaber ya da önemsemiyor.bunu okuyunca ''gündemi meşgul eden bir konu''dan ibaret olarak düşündüklerini düşündüm. bir mağdurun yaşadığı eziyet ve zulüm olarak görselerdi bu ceza bu kadar olmazdı.

belki de bana az geldi.
belki de ben anlamadım.

olduğu gibi haberi aktarıyorum haberi;

Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Tasarıyla çocuğa cinsel istismar, vücut dokunulmazlığı, patlayıcı madde bulundurma ve nitelikli dolandırıcılık suçlarında cezaların alt sınırı artıyor.

Çocuğa cinsel istismar suçları artırılıyor
Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi, 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak, cinsel istismarın sarkıntılık düzeyinde kalması halinde 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Cinsel istismar, vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleşmesi halinde, 16 yıldan aşağı olmamak üzere hapis cezası uygulanacak.

Mağdurun 12 yaşını tamamlamamış olması halinde verilecek ceza istismar durumunda 10 yıldan, sarkıntılık durumunda 5 yıldan az olamayacak.

Cinsel istismarın vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleştirilmesi durumunda, 16 yıldan aşağı olmamak üzere hapis cezasına hükmolunacak. Mağdurun 12 yaşını tamamlamamış olması halinde verilecek ceza 18 yıldan az olamayacak.
En az 95 olması lazımki , rahat rahat düşünme şansı olsun içerde.
Bir çocuk hakkında böyle iğrenç şeyler düşünmek bile suç sayılması gerekirken, hala yetersiz kalan cezalardır.
Yok dostum sen az olarak görmüyorsun gerçekten iğrenç denebilcek durumdadır. Bir de 12yaş nedir ya bu neyin belirlemesi anlamış değilim. Tatmin edici bir ceza olduğunu düşünmüyorum ve bu durumun önünü kesebilecek kadar caydırıcı olduğunu da.
suçu bilinirse içerde o kadar yasayabilir mi sorusunu akla getirir. malum mahkumların bir kısmı zaten namus meselesi yüzünden yatmaktadır.