bugün

insanların tarihine ve sanatına olan ilgisizliğine üzülmek. sanat tarihi öğrencisiyim. dedim ki gelin sizi döşeme mozaikleri yani ayasofya daki büyük saray mozaiklerinin olduğu müzeye götüreyim, ordan diğer yerlere geçelim. yok abi kimse gelmek istemedi. avm ye gidelim desem herkes zıplardı. bu ülke neden böyle? sorsan herkes sanata ve tarihe inanılmaz düşkün. anca laf arkadaş. tamam soğuk ve itici yanları olabilir de cidden müze kavramı topkapı sarayından ibaret bir nesil geldi de geçiyor bile. o yüzden olabilir mi? bence bu da yanlış. çok kızamıyorum ama devletin bu konudaki gayretsizliği ve boşvermişliğinin bu ilgisizlik ve uzaklıkta payı çok büyük. havasız, pis, sağlıksız avmler ve para kazanma hırsı var. kimse müzeye gelmek istemez elbette. hele mozaik müzesini rüyasında bile görmek istemez.
gitse de bir sike yaramayacaktır. bu hayatta anlamadığım bir şey de müzeye gidip kültürü arttı sanan insanların olmasıdır. hiçbir sanat eseri arka plan olmadan anlaşılmaz, bu arka planı da eğitim kurumlarında devlet vermelidir. şimdi adam osmanlı mimarisi hakkında hiçbir şey bilmiyor, selimiyeye gidiyor aa çok güzel diyor lak lak konuşuyor. şimdi böyle bir mantık olabilir mi? selimiye neden osmanlının klasik dönemi kabul edilmişi adeta osmalıyla özdeşleştirilmiştir? bunları en azından arka plan olarak bilmeleri lazım.
bir sanat eseri, asla dönemin tarihi, coğrafyası, siyasi ve ekonomik şartları bilmeden anlaşılamaz.

ben o yüzden boş buluyorum. devlet sanat eğitimini bizzat zorunlu yapıp taa küçüklükten bu altyapıyı oluşturmalı. aksi halde bir yere gidip aa bu çok güzel değip geri dönersiniz.
ben giderdimde müzeliksin diye alıkoyarlar diye korkuyorum.
Nedenini anlayamadığım durum alışveriş merkezinde boş boş dolaşmayı daha mantıklı buluyorlar.
(bkz: artis ne arar la müzede)
Müzeye genelde 15 20 çocukla birlikte gittiğimden dolayı asla ama asla gitmek istemediğim yerledir.
Çocuğum oraya dokunma.
Evladım sessiz oluyoruz değil mi?
Yavrucum ben sana burda tuvaleti nerden bulayım lütfen ama ya!
Treni bozma...
Okula bi gidelim göstericem ben size.
Heyyyy! kudurmayın artık yeterrrrr! aaaaa!!!

Neden isteyeyim ki?