bugün

bir diğer çeşidi de basma oraya yeni sildim durumudur. o anda o cümle hangi zihniyetle söyleniyor anlayamamışımdır. herhalde uçmamız istenmektedir.
bi tepsi kurabiyeye uzanan penceye atılan saplagın ardından annenin gülümseyerek söylediği söz. *
annelerin en acı sözü.

- çek elini misafir yiyecek onları!
+ azcık tadına bakayım ya.
- Hayır dedim. daha sonra yersin.
+ Bak attırma tepemi hepsini yerim valla ruhun duymaz.
- Lop lop et olsun pıt pıt yağ olsun inşallah.
+ Bööhüüüüüüüüü.
misafirler nasılsa "ay şekerim ben diyetteyim" yalanıyla yemeyeceklerdir onları.
biraz sabretmek lazım, hepsi bizim olacak. misafirler kapıdan çıkınca, mutfağa hücum edilecek.
her anne gibi benim annemin de yaptığı, bundan haince bir zevk aldığı eylem. ama bi keresinde soğuması için yere koyup bize yedirmemek için dilimlemeyi reddettiği kekin üstüne basmıştı pencereden bakıcam derken. merakına yenik düşmüştü, kekin ortasında da nal gibi ayak izi olmuştu. o haince zevkten kaynaklanan gülümseme benim yüzümdeydi o an.
intikamının en güzel misafirlikte yenen şeylerin daha güzel olduğunu söyleyerek ya da yine misafirlikte bir şeyler yerken annem bana bunlardan hiç yapmıyor diyerek alınabileceği, kalk yerine yat gibi insanın içine oturan anne cümlesi.
+löp löp..
-bırak yeme onlarııı!! misafir yiyecek onları!
+hede höde! (misafirler gelir)
-yer mısın oğlum?koyim mi sana da?
+yok misafir yicek onları!:/
-ihihi ?! ay şakacı seni !! höd hödee!
yek yeaaaa..
annemin "sözde" kalan ifadesi. o el oraya uzanacak bilmez misin?
Annelerin anne olmadan anlam veremeyeceğiniz davranışıdır. Genelde dokunulmayan o börek,çörek,pastaların yarısından çoğu misafirden sonra çöpe gidecektir.
misafirler gelmeden önce sehpalara yerleştirilen çikolataları, kurabiyeleri yemeye çalışan çocuğa söylenen cümledir.
öncelik misafirin arda kalan senin pskılojisine sokan anne söylemi.
Misafirlerin senden daha değerli olduğunu düşündüren bir anne atasözü.