bugün

yaşLıLarın sırf çocukLarı korkutmak için uydurdukLarı saçma sapan hayaLi varLık.. neymiş efendim bu karı saLı gecesi geLip yarım kaLan işLeri bozup insanLara kötüLük yaparmış.. yaaaavv saçmaLamayın.. bu oLay'a birde atasözü yapmışLar..

(bkz: bugunun isini yarina birakma) yoksa çarşamba karısı geLir seni yer.. *

çocukken beni de kandırmıştı psikopat aiLem.. saLı geceLeri ha çıktı ha çıkacak diye bekLerdim bu karıyı yorgan'ın aLtında.. cık cık cık.. çocukLuğumu yaşayamadım Lan.. pis karı, çık git hayatımdan..
Saçı başı karmakarışık, üstü başı özensiz kadın.
pazarı çarşamba günü kurulan kentlerde bolca bulunan karıdır.
Asya inançlarında, çarşambaları insanlara kötülük yapan, onlara zarar veren kötü ruh.
(bkz: dunganga)
(bkz: cin)
(bkz: gulyabani)
Türkçe'de 'saçı başı karmakarışık, üstü başı özensiz kadın' anlamında kullanılır, zaman zaman Alkarısı'na tekabül eder.

Çarşamba gecesi işe başlanırsa, kızan ve o eve kötülük yapan kötücül çirkin bir kadın olarak tanımlanan Çarşamba Karısı, gelip -genelde- evin çocuğunu kaçırır. Yine anadolu inançlarında haftanın belirli bir günü, yarım kalan işlerin olduğu evlere gelerek işleri karıştıran, insanlara kötülük yapan dişi varlık olarak tanımlanır.

Çarşamba karısından korunmanın bir yolu olarak, salı gününden çarşamba gününe yarım kalmış bir iş bırakılmaz.. Sözgelimi, örmekte olduğunuz bir kazak salı gecesi henüz bitmemişse, çarsamba karısi gelip kazağın örülmüş olan yarım parçalarını söker ya da karmakarışık eder. Bu yuzden kimi yörelerde çarsamba günü ev hanımlarının tatil günü gibidir. çamaşır yıkanmaz, ev süpürülmez vs.

Mitolojik bir yaratıktan ziyade hortlak, hayalet, -genel anlamda- cin, peri, öcü, dunganga türünde bir memorat unsurudur.
Çağan ırmak'ın kabuslar evi serisinin bir filmidir.
ağan ırmak'ın kabuslar evi serisine konu olmuş, genelde diğer yazarların da söylediği gibi babaannelerin torunlarına anlattığı korkunç bir hikaye. en azından çocuklar için. açık ve net.
bu akşam bana uğrayacakmış.

beklerim.
ilk defa duydum bu lanet karıyı.
(bkz: Lilith)
doğuda al karısı denen ve genelde lohusalara bulaşan, bebeklerin kırk gün anne-babası dışında kimseye gösterilmemesine sebep mitolojik varlık. japon mitolojisinde bile vardır. çocuklara satılmış, yeter, songül, sonkız, yosma gibi adlar, bu varlığı kandırmak için verilir.