bugün

Hayırlı geceler...

Oncelikle bu benim şahsi fikrim. Çünkü bir savunmanın bir zafer olarak adlandırılması için bilimum zaiyat ile düşmanın alt edilmesidir. Bu yüzden benim nezdimde Çanakkale zafer değildir.

itilaf devletlerini püskürttük doğru. Ama aslında biz bu savaşı kaybettik.
(bkz: tamam)
(bkz: sen adam değilsin olm)

Şahsi fikrini beyninle birlikte bizzat ben silkebilirim.
hiç tarih okudun mu sen? hiç Çanakkale savaşını okudun mu? ya da hiç kitap okudun mu? ya da bir belgeselini izledin mi? vallahi ne yazacağımı şaşırdım bu Zat'a, şimdi kalkıp Çanakkale'nin gerçeklerini yazmaya kalksam kaale almış olacağım, neyse ben çok yazmayayım en iyisi...
çanakkale zaferi, zafer değil.
kurtuluş savaşı ufak bir çatışma.
atatürk ingiliz uşağı.
vahdettin tam bir vatansever.
ismet inönü adam değil.
şapka takmadı diye ulemaları astılar.
hamidiye zırhlısına rize'yi bombalattılar.
camileri ahır yaptılar.
dersim'de masum siviller katledildi.
hindistan müslümanlarının gönderdiği parayı yediler.
namaz kılmayı yasakladılar.
halkı bir gecede cahil bıraktılar.
menderes'i boş yere astılar.
kıbrıs çıkarmasında biz haksızız.
abdullah öcalan aslında namazında niyazında.
turgut özal'ı zehirlediler.
kürtleri yıllarca ezdik, pkk kürt halkının haklı mücadelesini veriyor.
paşalar terörist.
polisler, savcılar paralelci.
selahattin çok güzel saz çalıyor.
öcalan'ın yeğeni mecliste.
cizre'de faşik tece ambulans göndermiyor.

eeeh, yeter amk.
(bkz: bi bitmediniz)

not: bütün bu saçmalıklar dönüp dolaşıp ayaklarına takıldığında da, "kandırıldık, aldatıldık" derler.
Eldeki imkanlarla yokluktan karşında her bakımından daha kuvvetli düşmanı yeniyorsan başarıdır.
Bunun bir zafer olduğunu ingiliz bile kabul ederken, bizim insanımızın böyle düşünmesi garip ve üzücü. Geçen ay ingilterede hocamla aramda geçen konuşmayı anlatayım. Sınıfta her milletten birçok kişi vardı, hoca sohbet açıp konusmamızı da sağlıyodu bir yandan, sıra bize geldiğinde aslında ingiliz ve türklerin geçmişte pek dost olduğu söylenemez, geliboluda biz sizi çok küçümsedik yenebilebileceğimizi sandık ama sizde bazen çok başka bir direnç var, o kadar kayba rağmen bizim rusyaya yardımızı engellediniz dedi. Şimdi biz orada o kadar asker şehit etmişken sizin böyle demeniz de olmuyor. Evet birinci dünya savaşı buyuk bir yenilgidir fakat çanakkale başkadır.
aptal beyanı , (bkz: zafer diye anıp zafer değil demek)
Savaşlarda zafer denilen kavram, savaşı başlatan yada saldırana göre belirlenmez; saldıran amacına ulaşamadığında savunan zafer elde eder, saldıran amacına ulaştığında saldıran galip olur.
saldıran taraf kendi gücüne güvenerek ve karşı taraftan üstün olduğunu düşünerek savaşa girdiği için zafer elde etmez sadece galip olur. Ancak savunan taraf kendinden güçlü bi güce karşı taktiksel ve ruhsal anlamda öngörülemeyen güçleriyle savaşı kazandığında zafer olur bu sadece galibiyet değildir bu galibiyetten de yüksek bi kavram olan zafer'dir.
çanakkale zaferi denmesinin nedeni savaşı kazanmak değildir, kendinden çok daha güçlü (ki o zamanın en büyük devleti olan ingiltere) düşmanı iman gücüyle defetmesinden dolayıdır.