bugün

azarlama, çıkışma, gözdağı verme, korkutma vb. anlamlarına gelen bir kelimedir.
Eskiden doğu/güneydoğu yöresine ait bir ensturman sanardım. *
ne olduğunu bilmeme rağmen ismini ilk defa duydum. ilginç.
(bkz: dünyanın en iğrenç sesi)
zılgıt halay horon oryantal hiç farketmez. maksat eğlenmekse çalsın davullar.
bana her zaman kızılderilileri hatırlatır.

dipçe: aman kızılderililer de kürt demeyin yüreğime indirmeyin.
eğlencelidir.
Yılmaz Erdoğan'ı hatırlatan kelime. Bir şiirinde şöyle der;
"Sanki o tehlikeli yolun başındayım
Aşk’a geliyorum!
ama yanıma hep
köy zılgıtlı sözler almışım
arabesk kalıyorum
her kent soylu aşkın karşısında ... "
ilk duyduğumda gerçekten korktuğum ses.
sinir etmeye birebirdir. yapıştır bi tane ağzının ortasına.
kürt köpeklerinin dil , dudak ve sesleriyle yaptığı tuhaf bir sevinme ünlemidir.
özgürlüğe susamış bir halkın haykırışıdır.
düğünlerde kadınların söyledikleri maniden sonra çıkardıklar sestir. eğlencelidir.
(bkz: Tilililililiiy) şeklinde olan sestir.
insan ırkının maruz kaldığı en çirkin seslerden biridir.
tarihi binlerce yıl öncesine dayanan ses. bu sesi bulanlar puta tapan eski türkler ve kızılderililerdir. işin enteresanı o devirde bu sesin kullanım amacı tektir. ölü gömülme töreni (yuğ töreni) yapılması esnasında kötü ruhları ölüden uzak tutmak ve kötü ruhları ürkütmek, kaçırmak için kullanılmıştır. ana fikir çirkin, bed ve aşırı rahatsız edici bir ses olduğundan dolayı kötü ruhların kaçmasıdır.
ne garip bir tecellidir ki günümüzde bazı arap ve kürtler bu sesi coşma, eğlenme gibi maksatlarla kullanıyorlar ve kendilerine mal ediyorlar.
tamam lan alın sizin olsun. zaten iğrenç bir ses. ama böyle mantığa sokayım. bu kadar iğrenç bir sesle kötü ruhlar bile kaçarken siz nesiniz ki coşuyorsunuz ?
ulan yoksa ?
(bkz: yecüc mecüc)
ilkel bir davranış. köpek havlar, eşek anırır, insan zılgıt çeker gibi.
binlerce yıl önce şamanist türklerin, cenaze törenlerinde, kötü ruhları kovma amaçlı çıkardıkları sestir. ses zaten iğrençtir bu sebeple kötü ruhları kovma amaçlı kullanılmasını anlarız. ama ne gariptir ki, günümüz kürtleri bunu sevinç gösterisi olarak kullanıyor. zevkinize kibrit suyu.
kadınların nasıl yaptığını anlayamadığım lelelelelele gibi ses çıkaran sestir. sanırım çok konuşan dili işleyen kadınlar çıkarabiliyo o sesi *
fatih ürek'in bir şarkısında geçen ünlemdir...
yapılması çok zor olan yapıldığında hiç bi anlamı olmayan anlamsız ses.
kadınlar tarafından sevinç gösterisi olarak yapılan bir çeşit çığlık, adana'da düğünlerde gelin damat çıktığında yapılır.
nişanımda beni deve kuşu gibi utandırmış ve lanet ettirmiş çığlıktır. bazı kültürlerde ölüm haberi alındığında yapılır. fakat ülkemizde sevinç ünlemi olarak nam salmıştır. yaygın bir yanlış olarak kürt adeti sanılmaktadır. fakat zılgıtın kökeni araplardan gelmektedir. bir benzerini kızıldereliler savaşlarda yapmaktadır.
halaylrda kadınlar tafından halayı şenlendirmek ve değişik bir hava katmak için çekilir ve mendil figürü ayak haraketleri değiştirir.

bazen kadını o kadar güzel gösterirki aşık eder.
güneydoğuda düğünlerde sıkça bayanlar tarafından çekilen, hep nasıl yaptıklarını merak ettiğim, çekmek için gırtlak gerektiren llilililiilerin arka arkaya gelişidir.