bugün

Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad zamanında TSK Suriyeye giremesin diye sınıra Zeytin Ağaçları döşemiştir.

Şimdi ise operasyona zeytin dalı adının konulması daha net anlaşılmıştır umarım. O dalları sokmaya geliyoruz.
Zeytin dalının barış ve kardeşlik olduğunu bilmeyen cahillerin gotunden senaryo uydurduğu durum.

Ulan olimpiyatların bile simgesi zeytin dalıdır.

Tsk diyor ki barış ve din kardeşliği için geliyoruz.

Olay bu kadar basit..
hala bu harekatin isminin temelinde ne yattigini tam olarak anlamayan insanlar bulunuyor, bunlardan birisi de sahsimdir.

kafamda türlü türlü hikayeler canlandiriyorum. "zeytin dali barisin, dostlugun sembolüdür".

1. suriye´de ortam karisti ve suriye ile türkiye´nin arasi limoni oldu. suriye rusya ile birlikte ülkesi icerisinde temizlik yaparken; ypg desteklendi. bu esnada türkiye´nin rusya ile arasi limoni oldu. ypg´nin desteklenmesi türkiye´nin hosuna gitmedi. iceriye girmek istedi ama bu sefer de buna amerika izin vermedi. bir sekilde türkiye ruslar ile arasini düzeltti. özür felan dilendi. daha sonra görüsmeler gerceklestirildi. ypg amerikalilar tarafindan desteklendi. rusya ile türkiye´nin yakinlasmasi abd´nin hosuna gitmedi. ypg abd tarafindan desteklenince ruslar ypg´den eli ayagi cekti.

rusya, türkiye ile suriye´nin arasini düzeltmek icin ugrasi verdi diye düsünüyorum.
türkiye, suriye´nin kücük örgütlerden medet ummamasi icin ve ypg´nin güclenmesini engellemek icin, bu operasyona basvurdu. yani bir taraftan ypg´yi zayiflatacak bir taraftan da suriye icinde isid vb. örgütler temizlenirken kurulan koridorda türkiye icinde ve suriye icinde bulunan göcmenler icin bir yasam sahasi ayarlamis olacak. bu esnada suriye ile aralar iyice düzelirse; suriye icerisindeki temizlige kendisi de giriserek suriye ile dostlugun temelleri atilacak.

bir sekilde "dostuz, hadi barisalim" ifadesi iceren bir isim oldugunu düsünüyorum.

2. ypg´nin rusya ve abd yardimlari ile isid´e karsi basarili olduklari bir gercektir. olan olaylari 1. maddede de belirttim. bunun üzerine bir de ic siyaset durumu var. o da akp-mhp ittifaki. eger türkiye bu olaya el atmaz ise; kuzey irak´ta oldugu gibi kuzey suriye´de de ayni özerklik kurulacak, belki de birlesik kürdistan cumhuriyeti diye bir ülke olsusacak. bu da türkiye milliyetcilerinin isine yaramayacak. ayni sekilde 2019 cumhurbaskanligi secimleri anketlerinde düsüs yasayan erdogan, bir sekilde oy toplamak icin yatirim yapmasi gerekiyordu. bu dis politika ayni sekilde ic politika icin de bir yatirim olacak.
milliyetciler ile cok kez barzani ve öcalan konusunda ayri düsen erdogan´in mhp ve milliyetcilere vermis oldugu bir zeytin dali da olabilir diye düsünüyorum.

ne bileyim sanki ikisini de aradan cikartip iki tarafa da zeytin dali uzatiyor da olabilir.
tek umudum insan (zarar vermeyen, kendi halinde yasayan insan) cani yanmadan cabucak bitmesini diledigim operasyondur.
90'ların sonlarında da açlık grevindeki devrimci mahkumlara yapılan müdahalenin adı "hayata dönüş operasyonu" idi. daha sonra aslının "tufan operasyonu" olduğu ortaya çıkmıştı.

george orwell denen gavat beyin 1984 romanında bir propaganda söylemi vardı:
"savaş, barıştır".

zeytin dalı nedir?