bugün

kur'an'da açık bir şekilde emredilmesinden ötürüdür.
zekat; kazandığının şükrü olduğundan farz sayılır. yoksa 40 kat zenginlikte değil marifet.
eğer gerçek müslümansa, sağ elin verdiğini sol el görmeyeceği için kimseye 40 kat zenginim denmesinin de gereği yoktur. zira ibadette, şükürde gösteriş için değil, allah rızası için yapılır.

ayrıca, zekatın birinden 40 kat zengin olduğunu göstermesi anlayışı da nasıl bir kafanın ürünüdür anlayabilmiş değilim. tamam anladık, din düşmanısınız, tek işiniz dine saldırmak falan da, saldırmadan önce bi okuyun araştırın, ona göre atıp tutun.

ama fakire fukaraya yardım yapmamak için bu tip bahanelerin ardına saklanmak, ancak şeref yoksunu insanlara has bir davranıştır.

korkma lan, üç kuruş para verdin diye fakir olmazsın.
(bkz: sen verme ulan ayı)

bunu da sadaka toplumuna, ben senden 40 kat zenginim demeye bağlayanlar var ya. vallahi diyecek bir şey bulamıyorum artık ben. her insan farklı fıtrat, dış görünüş, zeka seviyesi, sağlık durumu vs. olarak yaratılmıştır. fakir birine yardım etmenin neresi kötü.

kan da verme o zaman. adam lösemi, gidip ben senden çok daha sağlıklıyım demenin manası var mı? daha iyi beslendim, kanlı canlıyım. sen hastasın, daha kötüsün, senden daha iyi durumda olduğum için, seni üzmemek, onurunu kırmamak adına sana kan vermiyorum, öl sen.

bir şeylerde öğretme. adamın kafası almıyor, sen öğrenmişsin. anlatma ona, gidip ondan daha zeki olduğunu onun gözüne sokup, onu aşağılamanın ne manası var.

allah hepimize akıl fikir versin.

zekat farz sayılmaz, farzdır. nokta.40'da 1'de en alt seviye cimri zekatıdır. allah daha çok verenlerden eylesin.
vereni kurtarmayacak farzdır. kırkta bir ne lan kimi kandırıyorsunuz siz bizi mi allahı mı yoksa kendinizi mi? namaz farz diiyip 1 vakit kılmak gibi bişey bu
allah rızasını hiçe sayanların eşitlik adınada yapması gerekendir.

ama allah rızası gözetilmelidir. malı veren allah'tır; canı verdiği gibi. alan da o olacaktır. o almadan kişinin içindeki iyiliği ve eşitlik olgusunu ortaya koymalıdır.
islamla alakalı bir durumdur. müslüman olmayanı ırgalamaz.
kafirleri alakadar etmeyen durumdur. müslüman arkadaşlara bu liseli piçin başlıklarına yazmamasını rica ediyorum. çocuk çoluk avutuyoz burda amk.
-zekat farzdır, farz sayılan birşey değil..
-kişinin zengin olmasıyla da bi ilgisi yoktur, herkese farzdır, verebildiği ölçüde..
-ve alenen değil, gizliden yapılması gereken bir farzdır, kimseye birşey göstermezsin bu yüzden..

okumadan, bilmeden atıp tutmamak lazım bazen..
Zengin ile yoksulun dengesini sağlar ve islamin 5 şartından biridir.
paylaşmak iyidir, güzeldir. zekat paylaşmaktır, toplumun yararınadır.
islamın şartlarından bir tanesi olduğu için inkar edenlerin kafir olacağı ibadettir ve farz olduğu belgeler ile sabittir. inanmıyorsan sen verme ulan ayı.
müslümünların uyması gerek olan 5 farzdan biri. zengin insan yılda bir sefer zekat verse neyini kaybeder. bunu bilisiz gibi beyin nakli gereken yazarımsılar anlamaz. nolacak şimdi.
zaten farzdır. ama herkese değil. onu da bi zahmet ilmihal kitaplarına bakın öğrenin. sözlükte öğrenecek değilsiniz heralde.
farz olmasa yapmayacak çok dindarlar olduğu içindir.

bunlar o kadar müslümanlardır ki ceplerinden 1 kuruş çıksa ölürler ölürler.

allah'a şükürler olsun ki yüce rabbim zekatı farz kıldı da bu cimri müslümanlar elini cebine atar oldu.

ulan 40'ta 1 vermek için ne hesaplar yapıyorlar komik ya biraz daha fazla versen ne olacak ?