bugün

kendini " aydın" olarak gören bir grup üstinsanın yıllar boyu, " it, çoban, sığıntı" olarak tabir ettikleri anadolu insanını sömürmeleri durumudur.
şöyle ki,
anadolu insanına " okumuyor, cahil" dediler.
köy enstitülerini kurup kızlı erkekli yatırdılar. efenim neymiş " yatak bulunamıyormuş, yer yokmuş".
enstitüye giren; anadolu, türk ve islam düşmanı çıktı. dinini sevenler yobaz oldu. bunu gören dindar halk, çocuğunu okutmamayı yeğledi.
bugün " müslüman' ım" dediğiniz yerde yobaz gözüyle bakılır oldunuz.
eeee, efendim doğu ve güney cephelerine ikişer satır, batı cephesine bir dönem ayrılırsa bu olur.
bunları dedim ya, ben de türk düşmanı, atatürk düşmanı, hain oldum.
demokrasi diye ağlayıp hükümeti devirmeyi planladılar. neymiş, kandırıyormuş cahil milleti oy alıyormuş.
sizin profesörlerinizi de gördük.
bunu diyenlerin çoğu da hayatında bir köy kahvesine oturup sohbet etmemiş kişilerdir. ee, ne de olsa cahil, yobaz.
dünya' nın her yerinde aydınlanma din yobazlığına karşı verilen mücadelelerden sonra doğmuştur.
türkiye' de dinini sevenler aydınlatacak ülkeyi.
bilmek değil anlamak önemlidir. okuyan kişi bilir, okumayan bilmez. anlamak farklı bir boyuttur.
edit: yazım.
köylü milletin efendisidir sözünü çalıp kamal paşa'ya yüklediniz sonra sonra bu hükümete oy veren köylüye cahil, geri kafalı dediniz

gerçekten de siz çok çeliştiniz.
ananı da al git burdan diyenin müridleridir.
"anadolu insanını hor görse, niye köy enstitüleri ve halk evlerini açanların düşüncesine mensup olsun?" dedirtir.
anadolu insanı olmasa aç kalacağını bilmeyen tiptir.