bugün

mekkenin fethi.
ilk defa bir yıl başı akşamı yanlız olacağım. tam anlamıyla yalnız. ev arkadaşlarım bile memlekete gitti teker teker. benim de ailemin yanına gitme planlarım vardı ama işler pek istediğim gibi gitmedi ve planlarım suya düştü. malum aşk mesk defterlerini kaldırıp düreli de yıllar oldu. aşk bize göre değilmiş diyip. ömür boyu yalnızlık şarkısı eşliğinde dere tepe devam. ama hani istesem bir iki arkadaşla yine kutlarım diyorum avutmak için kendimi ama ona bile mecalim yok. milletin de neşesini kaçırmaya ne hakkın var diyorum ve oturuyorum sonra. zoraki gülemem ben.
eve gidicem diye yılbaşı ağcı bile süslemedim. yılbaşı ruhu nerde? kul oldu gitti.
portakal, jelibon ve patlamış mısırlarımı yerim. uyurum. haa unutmadan dileğimide tutarım o kadar da değil. *
Dilimlenmiş portakallar, çerez tabakları, çocukların sabaha kadar uyumayacakları üzerine verdikleri sözler, bülent ersoy, iki duble rakı, milli piyango geyikleri, belki tombala, evin gencinin başarısız olmuş arkadaşlarında kalma girişimi, komşunun eli boş çat kapı misafir olması, komşunu eli kolu dolu çat kapı misafir olması, hangi kanal izlenecek, evin gencinin ilk bira girişimi, çağırmayanlar, çağrılmayanlar, dönerken arabayı kim kullanacak, evin küçüğünün tombala için kağıt kırpması, 12' de hala dansöz çıkıyor mu?, seneye görüşürüz, tombala torbacısının iyi karıştırmamakla suçlanması, yeni yılın ilk bebeği, yeni yılın ilk ikizi, yeni yıla nasıl girersen öyle geçer üzerine kurgulanmış şakalar vs vs.
Türkiye'de yılbaşı akşamında dünyadaki başka birçok yerdeki gibi çeşitli eğlenceler ve kutlamalar düzenlenir. Akşam yemeği menüsünde Türk mutfağından değişik yemekler sunulduğu gibi o güne özel olarak hindi pişirilebilir. Ayrıca yeni yıla girildikten sonra hediye verme adeti de yaygındır. Bunun yanı sıra evlerde yaygın olarak tombala oyunu oynanır. Büyükşehirlerde meydanlarda geniş katılımlı kutlamalar, havai fişek gösterileri, konserler düzenlenir. 31 Aralık gecesi saat 24:00'e yaklaştığında geri sayım yapılır. 1 Ocak, Türkiye'de resmi tatildir.

kaynak: vikipedi.

yani neymiş? dinle alakalı bir şey değilmiş. insanlar sadece yeni bir yılı yeni umutlarla ve beklentilerle karşılıyorlar. bunu da herkes dilediğince yapabilir.

sadece nefret etmeyi ve ahkam kesmeyi bırakın. bu sizin için de yorucu oluyordur eminim.
--spoiler--

dilimlenmiş portakallar, çerez tabakları, çocukların sabaha kadar uyumayacakları üzerine verdikleri sözler, bülent ersoy, iki duble rakı, milli piyango geyikleri, belki tombala, evin gencinin başarısız olmuş arkadaşlarında kalma girişimi, komşunun eli boş çat kapı misafir olması, komşunu eli kolu dolu çat kapı misafir olması, hangi kanal izlenecek, evin gencinin ilk bira girişimi, çağırmayanlar, çağrılmayanlar, dönerken arabayı kim kullanacak, evin küçüğünün tombala için kağıt kırpması, 12' de hala dansöz çıkıyor mu?, seneye görüşürüz, tombala torbacısının iyi karıştırmamakla suçlanması, yeni yılın ilk bebeği, yeni yılın ilk ikizi, yeni yıla nasıl girersen öyle geçer üzerine kurgulanmış şakalar vs vs.

--spoiler--

hiçbir zaman benim için böyle geçmeyendir. kanımca pek bir sey de ifade etmemektedir.içinde bulunulan yılın son gecesi geçiş yapılacak yılın ilk sabahı olarak anlatmak yeterlidir.
içip içip keyif almadığım günlerden biri.
haramdır. kâfir taklididir.
asrı osmanlı derinde, yılbaşında şölenler düzenlenirdi. sultanahmette, atmeydanında alanlar düzenlenir, karagöz hacivat oynatılırdı. raks makamında şarkılar çalınır, sazendeler halkı coştururdu. abdülhamit bu geleneğe son vererek, modern türkiyenin kapılarını açtı.
yılbaşı herşeyden evvel, belki imitasyon bir erincinde evvelinde yeni bir sayfa açmaya azminin, eski senenin yenilgisini yeni bir seneyle belki rövanşa taşıma gayretidir. yılbaşı 'eğlenmek zorundayım lan' dayatmasıdır bir yönüyle, sağolsun modernizm ve kapitalizm işte... siz mevzuyu biliyorsunuz zaten. yılbaşı aynı zamanda gerçekten eğlenebilmek yerine eğleniyor gibi yapıp bunu sosyal medyada paylaşma açlığıdır, tahliller elbette sosyologlara ait, orası da bizi ırgalamaz. yılbaşı portakal kokusudur paşam, ergenlikte ilk içilen biranın seni artık kocaman bir adam gibi hissettirme şeklidir, yılbaşı biletidir, çok zengin olma hayalini biraz olsun gerçekçi bir zemine bağlama gereksizliğidir.
son ayda heyecanla beklenen ve geldiğinde ise evde oturup aileyle çekirdek çitlenen gündür.(Türk aileler için)
nedenini bilmediğim halde beni çok mutlu eden gün/ay. kışı çok seviyorum galiba.
bu sene londra'da geçireceğim haftadır. ama işin ilginç yanı, geri dönme olayını ne yapacağım onu düşünüyorum *
Gerçenten de nasıl girerseniz seneniz öyle geçer.

yılbaşına uyuyarak girdim ve bütün sene uyudum bu bi tesaduf degil bence.
görsel

özenerek kutlayanlara ithafen.
hristiyanlarda 1 hafta önceden başlanıp 1 hafta sonra biten tatildir. modern devletlerde 1 gün sürer arap ülkelerinde tatil değildir. bunun dışında tüm dinlerde bile kutlanır.
eskiden harika anlamlara gelen eğlence dolu özel gündü. şu sıralar herkesin mutlu olduğu benim ise karnımı güzel bir yemekle doldurup sınava hazırlandığım bir günden başka bir şey değil.
türkiyede ve diğer müslüman ülkelerde noel bayramıyla karıştırılan gündür. adamlar yılbaşında çoktan noel ağaçlarını noel babaları kaldırmış partilerde şampanya yudumlarken biz noel ağacının dibinde tombala çekiyoruz. ilginçtir. düşünülesi üzerinde kafa yorulasıdır.
alkolün dibine vurulacağı gece. manitayla hal kalırsa fan fin fon sexy don .
yepyeni bir yılın ilk günü.

not: herhangi bir dinle ilişkisi yoktur.
bir hafta kalan gündür.
kıçı merak edilen yıl zamanı.
Uyuyun kutlamayın gençler.
bir satınalmacıyı ajanda kalem kağıt gibi gereksiz hediyelere boğan zaman dilimi.
Daha profesyonel şeyler bekliyorum bu yıl bak *
parasal mendalite amaçlı ruhsal saçmalama güdüsü.
Kurban Bayramı'nda hayvansever dünyayı ayağa kaldırır ama kendisi yılbaşında hindi keser.