bugün

bildiğim yatma şekillerinden en çok içimi acıtanıdır. hele ayaklar içe dönük birbirlerine bakıyorsa yürek parçalar. sevgilin terkettiğinde, anneyle ergenlik kavgaları neticesinde, birini kaybettiğinde vs. en favori yatma şeklidir. gözyaşları özgürce yastığa akar, gözlerin şişi odaya giren birinden rahatça gizlenir.

(bkz: yüzüstü bırakmak)
isviçre'li bilim adamlarının klinik deneylerle kanıtladığı üzere kendine güveni az olan insanların tercih ettiği bir yatış pozisyonuymuş. bense sabah erken saatlerde ortaya çıkabilecek görüntüyü saklamak için tercih ediyorum.
yüzükoyun yatma şekli olarak da söylenilir.
şahsen ben yüzüstü yatmadan uyuyamıyorum, yatakta depelenip en son uyumadan önce alaçağım şekil. sabah kalkarken hiç sırtüstü uyanmadım mesela.
hele bazıları kafasını yastığın altına koyupta uyur ona hiç girmicem.
gebelik döneminde özlenen uyku biçimidir. dokuz ay boyunca yatak yüzü görmeyen göbekler için hevesle beklenen, doğumdan sonra ilk denenen yatış pozisyonudur.
midesi bulanan insan için ızdırap verici yatış şeklidir.
güneşlenme esnasında mutlaka olması gereken yatış pozisyonudur, aksi durumda sırt bölgesi bembeyaz kalabilir.
silikonlarını yeni taktırmış bayanların iki üç ay kullanamayacakları yatış pozisyonudur.
çok fazla tavsiye edilmeyen yatış pozisyonudur.
bir protesto ya da sosyal kampanya yatış türü(!)
rusça bilmediğim ve google translate ile uğraşmak istemediğim için dertleri nedir bilemedim.

bir sürü insan bazen yolun ortasında, bazen tuvalette, bazen merdivenlerde yüzüstü yatmışlar. http://ziza.ru/2010/04/01/licom_vniz_88_foto.html
annelerine küsmüş çocukların tercihidir.
bilimum fast food dükkanına gidilir alınan yurt-kur' un da yardımı ile gevreyene, aksırına, tıksırana kadar yenilir. öyle ki güzel güzel yemenin acı acı sıçması değil kusması olacaktır. *bu dakikadan sonra yapılması gereken mümkün olan en kısa zamanda eve gidip üzerindekileri yavaşça çok sarsmadan çıkartıp yere bu şekil yatmaktır.

bir çeşit tedavidir.

mide bulantısına ağrısına yardımcı olur.
hem bu şekil yatan kişi gece daha kolay kamyonu şarampole yuvarlar.