bugün

Yutma veya yutma ile indüklenen atriyal taşikardi, paroksismal atriyal aritmiler ile başvuran hastaların yaklaşık %0.6'sında meydana gelen nadir bir durumdur. 1 Çoğu presenkop ve yutma ile birlikte senkop vakaları bradiaritmilerle ilişkilidir. Yutma ile indüklenen bradiaritmilerin vagal aracılı olduğu düşünülür ve sıklıkla altta yatan yapısal kalp anormallikleri (yani iskemik kalp hastalığı), gastrointestinal sistem (yani yaygın özofagus spazmı, özofagus divertikülü, akalazya) veya her ikisi ile ilişkilidir. Yutma ile indüklenen atriyal taşikardi ilk olarak 1926'da Sakai ve Mori tarafından schlucktachycardie olarak tanımlandı , 2 ve bugüne kadar literatürde sadece yaklaşık 50 vaka bildirildi. 1Yutma kaynaklı bradiaritmilerin aksine, yutma kaynaklı atriyal taşikardiler yapısal olarak normal kalpler ve gastrointestinal sistemler ile daha sık ilişkilidir. Ayrıca 35 yaşından büyük erkeklerde, genellikle yaşamın beşinci ve altıncı dekatları arasında ortaya çıkma eğilimindedirler. 1

Yutma ile indüklenen atriyal taşikardilerin yaygın olarak kabul edilen üç mekanizması vardır. 3 ilk olarak, taşiaritmiler, şişkin özofagusta bir gıda bolusu ile sol atriyumun mekanik olarak uyarılmasından sonra başlar. Cohen ve meslektaşları, subkarinal seviyede bir intraluminal özofagus balonunu şişirerek atriyal aritmileri çoğaltarak bu mekanizmanın makul olduğunu gösterdiler. 4Bununla birlikte, bulguları tekrarlanabilir olmamıştır ve yutma kaynaklı atriyal taşikardiler tek başına kuru yutma ile indüklenebileceğinden, bu mekanizma muhtemelen tüm vakaları açıklamamaktadır. Tada ve meslektaşları, orijinin özofagusa bitişik olmayan sağ pulmoner venlerde veya sağ atriyumda olduğunu öne süren sonraki elektrofizyolojik çalışmalarla birlikte yutmaya bağlı üç atriyal taşikardi vakası bildirdiler, bu da etki mekanizmasının doğrudan mekanik stimülasyon olmadığı anlamına geliyordu. . 1

ikincisi, yutma kaynaklı atriyal taşikardiler, yutma ile başlatılan vagal refleksin bir sonucu olabilir, çünkü özofagustaki primer peristaltizme, vagal efferent liflerin merkezi olarak aktive edilmiş ateşlenmesi aracılık eder. Vagal stimülasyon, repolarizasyon dispersiyonu ile erken bir atriyal kontraksiyon tarafından tetiklenen mikroreentran devrelerle sonuçlanan, atriyal dokunun refrakter periyodunu üniform olmayan bir şekilde kısaltabilir. 3 , 5 Bununla birlikte, atropin gibi vagolitik ajanlar, atriyal taşikardiyi tutarlı bir şekilde baskılamaz ve vagal reflekse karşı argümanları güçlendirir.

Son olarak, yutma yemek borusunda adrenerjik refleksi uyarabilir. Sempatik sinir sisteminin aktivasyonu, asenkron atriyal depolarizasyona neden olabilir ve gecikmiş depolarizasyonlar yoluyla atriyal aktiviteyi tetikleyebilir. Yine, bu üniform olmayan atriyal depolarizasyon, atriyal aritmilere yol açan fokal yeniden girişe neden olabilir. 6 , 7

Ben günlerce aradım türk sitelerinde bitane bulamadim yabancı sitelerde buldum birine lazım olur diye buraya atıyorum.