bugün

yunanistan'ın 2004 yılında kazandığı destansı şampiyonluğa verilen isim. (yunanistanda) yunanistan çıkardığı muhteşem maçlar, oynadığı dört dörtlük futbolla herkesi kendine hayran bırakmış ve herkesin alkışlarıyla birlikte kupayı kaldırmıştır.

avrupa şampiyonası tarihinde çok farklı bir yere sahiptir, çünkü bugüne kadar hiçbir zaman böylesine mütevazi bir takım şampiyon olmamıştır.
(bkz: danimarka)

yunanistan'dan daha süprüz bir takim 90larda bu kupayı kaldırmıştır.
hem de bir takımın katılmamasından dolayı tatilden hemen dönüp şampiyonaya katılan bir takım olarak...

edit: baktım da yugoslavya'NIN savaş nedeniyle KATILAMAMASINDAN DOLAYI danimarka ilk 16 ya girmiş. yıl da 1992.
12 kişi defans yaparak elde edilmiştir, seyir zevki olarak yarrak gibi şampiyonluktur affedersin.

ha helal olsun tabi ama ne bileyim, hiç hazzetmediydim şahsen. dellas'la basinas vardı o zamanlar. baskılı yunanistan tişörtüm vardı, bulgar kapıcımız vardı. malum trakya. kürekle kovaladıydı beni. 2004'e dair en parlak anım budur hoca.
bir muhteşemlik göremediğim durumdur. hakeme yandan çarpan her insan yunanlı olunca spor ve sportmenlik kurallarına aykırı ve de avrupa ülkesine yakışmayacak fakat bir o kadar da devletin tarihiyle prim yapmaya çalışan bir ülkeye yakışacak bir olaydır. kolay gelsin kendilerine.
iç savaşlardan dolayı anası ağlayan yugoslavya'nın yerine karga tulum euro 92'ye gönderilip de şampiyon olarak tüm avrupa'yı şaşkın bırakan danimarka'nın başarısından birkaç ay öncesinde başlamıştı bunun emareleri.

aynı derece uyutan bir futbolla 1992 yılında werder bremen'i kupa galipleri kupası şampiyonu yapan ve sapına kadar skora yönelik alman futbolu anlayışını benimsemiş olan otto rehhagel'in yediği nanedir efendim, başarıysa başarı, zevksizlikse dibine kadar.

gerçi o turnuvada keramet yunanistan'da değildi, pek çok futbolseverin gözünde euro 2004 tartışmasız bir şekilde tarihin en kötü, en zevksiz ve renksiz turnuvasıydı. 2-3 maçı*** dışarıda bırakırsak, tüm maçlar ayrı kepazeydi. açılış maçındaki 1-2'lik portekiz-yunanistan maçıyla başlayan işkence aynı 2 takımın finalde karşılaşmasıyla son buldu ve turnuvanın boktanlığına yaraşır şekilde şampiyon yunanistan oldu.

gerçekten de muhteşem bir şampiyonluktu, bir sonraki avrupa şampiyonasında %90 aynı kadro ve aynı teknik draktörle 0 puan alarak kupayı ne kadar hakettiklerini de gösterdiler.