bugün

bazı üniversitelerde ortalaması 4 üzerinden 3.5 ve üzeri olan öğrencilere verilen belge. bunlardan bazıları ayrıca öğrencinin hiç f* almamış olmasını koşul olarak koyar kimisi de koymaz. şahsi fikrim böyle bir koşulun olmaması yönünde. sonuçta üniversitede okuyorsunuz. ne kadar süper olarak da nitelendirilse bir öğrenci bir dersten kalma ihtimali her zaman vardır.
3,50 nin altinda bir ortalamaya sahip olundugunda yerini onur belgesine birakan belge. Yadsinacak bir durumdur zira, onur gibi bir erdemin ne alakasi var dersteki basariyla. Sen 3,50 ve ustunde mi altin cok onurlusun, altinda mi altin onurlusun ama biraz, 3 un altinda mi onursuzun teki, vatan haini asalagin tekisin gibi bir mesaj cikartiyor insan ister istemez. Ha dersteki basari cok onemlidir, bunun idare tarafindan odullendirilmesi de ayri bir guzeldir ama adi degistirilse ne bileyim caliskanlik, zekilik gibi connotation lari olan isimler bulunsa daha bir hos olur zannimca.
lisedeki taktir teşekkür silsilesinin taktir kısmının yerine geçen belgelidir. bi halta yaramaz.
ankara üniversitesinde bütün işletme okuyup çoğu zaman okulda olmayarak nasılda 3.42 yaptıysam , kaçırdığın balık büyük yeğen dediklerinde öğrendiğim belge.
3.80 i düşmeyen ortalamam yüzünden önceki okulumda her dönem aldıgım, dolayısıyla da benim için bir önemi kalmamış, katlayıp çantaya attıgım belge. iş hayatımda pek işe yaradıgını düşünmüyorum fakat cv de güzel duran ve karşı tarafta saygı uyandıran belgedir aynı zamanda. sonucta üniversiteden 2 ortalama yaparak kıl payı mezun olan insanlardan ayrılırsınız bu belge ile. *
hiçbir gereği olmayan belge.

aldım, en son alırken gördüm, sonra kaldırdım bi köşeye.
*.

zaten senelerce kasmışsın 3.50'nin üzerine çıkmışsın, yorgunluktan sevinecek halin kalmamıştır.
ailen coşar sevinir kendi çaplarında, ona yarayan belgedir.
Ben böyle bir belge alsam duvarıma asmam açıkçası .
- Ben üniversitede çok asosyeldim de hehe
Ortalama 4 üzerinden 3.50 olunca bazı gösteriş meraklısı okullar veya bölümler tarafından verilen belgedir.

Hatta bazı okullar işı abartir, Tören duzenlerler. O tören süreci de şöyle seyreder: öncelikle bölüm de yada fakülte de not ortalamalarinin da bulunduğu, belgeyi almaya hak kazananları listelerler, ortalamalar biraz şişirtilmistir. Soylersiniz "ne önemi var" derler.

Törenden 2 saat önce konferans salonunda toplanilir ve prova yapılır. Herkesin neden beyaz gömlek siyah pantolon giymedigini sorgulayan dekan ateş püskürür bu başarılı öğrencilere...
prova esnasında konuşmasıni o an okumayacagini ama "fakultemiz ogrencilerinin %33.9 u onur ve yüksek onur belgelerini almaya hak kazanmıştır, bu büyük bir başarıdır dediğimde ayağa kalkıp alkislayacaksiniz burayı sakın atlamayın" der. ortalamaların neden şişirtilmis olduğunu da o an anlamış bulunmaktayız lakin bu gösteriş niye sayın Dekanım.