bugün

küçük olsa da hizmetin hakkını ödeyerek kullandığı içeriğin hak sahiplerine parasının gitmesine vesile olan insanlardır.

bir de aileler için şu atraksiyon mümkün, ben youtube premium aile satın aldım. kardeşimde de netflix hd paketi vardı. ben ondan bir üyelik aldım, o benden bir üyelik aldı. dolayısıyla kendi adıma ayda 25 tl karşılığı reklamsız ve mobilde istediğim şekilde dinleyebildiğim youtube içeriğini kendime ve tüm aileme vermişken netflix i de çatır çatır yasal yasal kullanıyorum. ikisinin de ps3 te uygulaması olduğu için televizyondan da kullanıyorum.

ve hayır spotify kullanmıyorum, kendi listelerini oluşturan, seçimlik müzik dinleyen bir insan olarak liste tabanlı ve sınırlı başka bir müzik veritabanına üyelik anlamsız. ki youtube music de premium pakette var illa lazım olursa.

son olarak, adblocker programlarla akıllılık yaptığını düşünenler öğrenci iseler, çulsuzluk ve öğrencilik standardı yüzünden tepki vermem. yok, işinde gücünde insanlarsa hem kalitesizler, hem de emek hırsızlığı yapıyorlar söyleyeyim. öğrenci kardeşlerime de imkanları varsa yasal kısma geçmeyi tavsiye edeyim. içerikten para kazanma şekli konusunda da fikirleri olur, belki ek iş fikirleri geliştirirler. bu işsizlik günlerinde bunları anlamak ve bunlara kafa yormak önemli, çünkü her sektörde olduğu gibi içerik üreten sektörler de köy ağalarından hallice şirketlerin, beleşçi al-satçıların ve kaşarlanmış marka temsilcilerinin elinde oyuncak olmuş durumda.