bugün

Dişçi 20likler konusunda "ağzında yeterince yer var, aldırma." derse bunun neye yorulacağı bilinmez. Ağrının bir kısmından kurtulmuş olmak iyidir de ağzın 20likler için yeterince büyük olduğunun söylenmesi iyi midir?
operasyon sırasında ağzı açık kalıp benim gibi yutkunamayanlar için işkenceden farksız olacaktır. acı, ağrı ya da sızı umrumda değil. yeterki isteiğim zaman ağzımı kapatıp yutkunabileyim.
doğru davranıştır. 20'lik dişleri tez zamanda aldırın, ağrımasını beklemeyin.
Tanrinin laneti olarak dusundugum 20lik dis icin cikmasi bir dert ,aldirmasi ayri dert.ben hayatimda dis cektirmemis insanim 20ligi nasil cektireyim? Ayrica benim cenem cikik bir de doktor yuklense oooo.
bu hafta yaptıracak olduğum eylem. içimde değişik bir huzur ve tedirginlik var operasyon bittiği zaman buraya geleceğim sözlük.
Operasyon sirasinda uyusturucu ignelerin verdigi hissizlikle aa gayet kolay bi operasyonmus dedirten ama sonrasinda iskence cektirten bir hafta yemek yerine püre yediginiz operasyon. Not: korkutmak istemedim.
Ağız kokusuna neden olduğu için bende çektirmeyi düşünüyorum baya büyüdü ama bir kısmı tam çıkamadı diş işe sıkıntım yok ama koku yapıyor.
Gayet sağlıklı bir operasyondur. Öndeki dişlerin daha sağlıklı olmasını sağlar.
Hiç korkulmaması gerekendir.

Üç saat önce sol alt sağ üst olmak üzere iki adedini -ki biri gömülüydü- ağız cerrahisi ameliyathanesinde sıfır ağrı ve sıfır eziyetle bir güzel aldırdım.

Sonrası mi;

Bir kaç saatlik hafif bir ağrı, sıfır kan ve üç saat sonrasında yenilebilen mis gibi şeftali.
Eğer dişleriniz tamamen gömük değilse aldırmanız son çare olsun.Benim üç tanesi tamamen çıkmış ki bundan haberim yoktu.Biri de yarıdaydı ve ilk kez iltihaplandı.Doktora gittim 14 iğne (ampisid 1gr) verdi bi hafta sonra gel çekelim dedi.Hayatımda ilk kez dişçiye gitmiştim ve tecrübesizdim.Celhasıl dün gittim çekim için.Baya bi lüks ve türkiyenin en büyük özel hastaneler kompleksi diye gecen bi hastane.Neyse anestezi iğnesini yaptı 2 dk geçmeden dişim uyuştu.Tam başlayacağı sırada midem bulandı ve kusmaya başladım.Heyecandandı sanırım ve doktor böyle olmaz genel anestezi ile çekeceğiz dedi ve diğer 20likleri de çekicez dedi.3500 lira fatura cıkardı yuh aq derken uyuşuk ağızla eve geldim.Annemin dişçisine göründüm.Az kalsın iyi kazık atıyorlarmış sana dedi.3 tanesi tamamen cıkmış zaten diğeri de çenede kendisine yer oluşturuyor bi aya bişeyin kalmaz gargara kullan dedi yolladı beni.Anlayacağınız direkten döndüm.Bu 20likler ilerde lazım oluyormuş.Üstüne köprü yapılarak yeni diş masrafı cıkarmıyormuş.
Diyeceğim o ki iyi araştırın para tuzaklarına kapılmayın.
çenem dar olduğu için gömülüydü. ameliyatla aldılar yarım saatte aldılar. ağrısı çenemden tüm beynime doğru yayıldı. acısını hala unutamıyorum. ama acısına rağmen aldırdığım için çok mutluyum, çünkü ara ara ağrı yapıyordu. diğerlerini sıkıştırıyordu. üst ve diğer alt yirmilik dişleri de aldırmayı düşünüyorum. aldırılmazsa çene kanseri risk var, bir tanıdığın başına geldi.
Yakında başıma gelecek olan vahim durum.Hatta çoğul şeklinde yaşayacağım acı durum.
4 adet yirmilik dis veren birisi olarak, abartilacak derecede kotu bir durumla veya korkuya kapilmaniza gerek yok. Emin olun çektirince hayat sizin icin yeniden baslamis olacak.
Birkaç saat önce gerçekleştirdiğim eylem. Önceden dişlerin olduğu yerdeki sızlamayı geçtim , ona razıyım ama yutkunurken müthiş bir acı çekiyorum. Acilen bilgilendirecek biri varsa sevinirim.
abi çıkalı 4 sene oldu dişi aldırdım bu nasıl diştir böyle.
sağda ve solda dişlerimin ikiz olması ve tel tedavisi görmüş olmam sebebiyle olduğum operasyondur. acı eşiği yüksek bi insanım ve ikisinde de acı hissetmedim ama çok kasıldım insanı çok geriyor çenenize olan baskı da çenem kırılacak mı diye korkutuyor ama benim gibi gözünüzde büyütmeyin çünkü gerçekten o kadar büyük bi olay değil sonrasında ağrıö sızım olmadı fakat ikincide yanağım çok şişti mutlaka cerrahi bölümde olun ayrıca sonrasında dudakta kalıcı veya geçici his kaybı olması muhtemel ama benim böyle bi sorunum olmadı eğer alınması gerekiyorsa korkup ertelemeyin.
sıkıntı çıkmadan yapılması gereken olaydır. ya gömülür ameliyatlık olursunuz ya da çürür ve işe yarayan dişleri de çürütür.
çekilen acı dişi çekenden çekene değişiyor. ben üniversitede aldırmıştım ikisini de. sol tarafı öğrenci ile asistan aldı 1 hafta ağzımı açamadım acılar içinde kaldım. çekilirken ''lan acıyoooo'' dediğimde ''kemik çekiyoz ya olcak o kadar ama'' deyip siklememişti asistan. bir hafta ağzımı açamadım. 10 gün sonra sağ tarafı aldılar müdür hiç çekildiğini bile fark etmedim akşamına dövüşe gittim hala. yani bilen birine çektirin.
Çocuk aldırmak kadar zordur.
Herşey o dişçi koltuguna oturmakla başlıyor, tok musun diye evet diyosun uyuşturuyolar agzını bir güzel sonra gidip gelip uyuştu mu diye kontrol ediyor asistan , agzını aç diyo bismillah elindeki kerpetenimsi şeyle öyle bir asıldı ki dişime çenem kırıldı sandım acı yok ama hiç bi şekilde kıt diye bir ses duyacaksınız hah o dişinizin sesi.. aynı işlem üst tarafada uygulanıyor. Sargı bezi koyuyolar agzınıza yarım saat çıkarma ağrı kesici al 2 saat bir şey yeyip içme diyor ama o çektiğiniz agrıdan değil yemek su dahi içemiyosunuz. Bide konuşamamak cabası. 1 apranax yuttum sen kimsin dedi 2 si eh işte uyumama sebep oldu en azından. Benim adam sağolsun öyle güzel yanımdaydı ki.. ağrılarımı bile unutturdu an an. Seviyorum.kısacası dayanıksızsanız geçmişler olsun simdiden.
normalde dişciden korkmayan adamı bile gerim gerim geren hadise. sağ alttakini 1 hafta önce aldırdım. operasyon sonrası ağrı olup olmaması doktoruna göre değişiyor sanırım. mesela benim alınırken, 2 iğne vurulduğu halde, ciddi canım yanmasına rağmen (çok baba bir dişmiş doktor öyle dedi) sonrasında hiç ağrım olmadı. öyle acayip de şişmedi. ayrıca 54 yaşında dişini aldırmış bir kadından, 4 saat dişçi koltuğunda oturduğunu duyduktan sonra tek söyleyebileceğim korkunun ecele faydası yok. ertelemeyin.

2 gün sonra dikişler alınacak. acıyor mu acaba ya *
bütün yirmilik dişlerim sorunsuz bir şekilde çıktı. *
ağrımasın da çektirmek zorunda kalmıyim diye evladım gibi bakıyorum hepsine.
iyi bir diş hekimine düşerseniz ve diş içeri gömülü ya da kökü çok kıvrık değilse o kadar da korkunç olmayabilen operasyon. ama yine de özellikle alttakiler için diş çekilirken bir heyecan havasına yol açmıyor denemez.
önü alınamaz düzeyde çürüdülerse artık fazla kasmayıp çok da gecikmeden başvurulması gereken operasyon.
Sağ üstte sürmüş pozisyonda olan dişimi çektirdim bugün. Anestezi ve çekim toplam 10 dk sürmedi. Çene cerrahının eli o kadar hafifti ki, iğneyi bile hiç hissetmedim. Şaşırmış bir vaziyette kalktım koltuktan, daha önceki alt 20lik dişlerin çekiminde kanama çok olmuştu, bu kez öyle olmadı. 15 dk sonra tamponu da çıkardım. Uyuşukluk geçtikten sonra da ne ağrı ne sızı hiçbir şey olmadı. Doktoru ve hastaneyi merak eden varsa (Ankara'da yaşayanlar için) yardımcı olurum.

Çene cerrahından başkasına yaptırmayın bu işlemi.