bugün

yeni yapılan açıklamayla YGS ve LYS-4 te Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden sorular olacağı söylendi. Ne güzel işte, fazladan puan.
bir gün hepsi din kültürü sorusu olmazsa eğer, iyidir.

büdüt: öğrenciler açısından dedim, sonuçta din kültürü biraz kolay bir ders.
okullarda gösterilen bir dersin sınavda soru olarak sorulması durumudur, gayet doğaldır.
din kültürü ve ahlak bilgisi kadar gereksiz olay. din inanç ve bilgi, ahlak kültürdür.. şekle sokmaya çalışılan kişilerin poposuna şaplak patlata patlata öğretiliyor bunlar gerçi ama gel gör ki görünen isimler farklı
"Medreseye mi giriyoruz amk?" dedirten olaydır.

Bu gidişle diğer nesiller gidecek medreseye.
sınava giren öğrenci, hristiyan, musevi, budist, maniheist veya hepsini geçtim müslüman alevi ya da sünnilik dışı bir mezhepten ise, 13 soruyu kafadan kaybedeceği hadise. ateist, deist ve agnostikleri saymıyorum bile.
okullarda yıllardır din kültürü dersi adı altında "kin kültürü" dersi öğretilmesi bu olaya karşı çıkmanın en mantıklı sebepleridir. nasıl tarih derslerinde ırkçılık, nefret ve kin öğretiliyorsa din kültüründe de neredeyse yezid ve yezid taraftarları pohpohlanıyor.

din kültürü veya din okulda öğrenilecek şeyler değildir çünkü ilk eğitim evde başlar sonra eğer aile ve çocuk çok isterse kuran derslerine vs gidebilir ama okulda zorunlu bir dayatma ile -ki doğru ve güzel öğretilse gam yemem- öğretilmesi hatta okulu camii yapma eğiliminde olan hocalarla neredeyse cemaat halinde namaz kılınması, alevilerin sürekli her derste aşağılanması çok çok büyük sorunlar olmuş iken hiçbiri yetmiyormuş gibi birde sınavda sorular çıkması, üstelik bu sene hazırlanan bir öğrenci olarak senenin ortasında bunun öğrenilmesi çok çok yanlış bir şeydir.

protesto edip bu soruları çözmemek vardı ama sistem beni buna zorladığı ve bir puan için yalayacak avuç aradığımız için mecbur kalıyoruz. ve bu soruların sorulması ile amaçlanılan şeyi çok iyi biliyoruz üç beş soru bunu yapmaz, ama zemin hazırlar. buna izin vermeyiz.
sınava 3 ay kala yapılması saçmalıktir. normal şartlarda din kültürü sorusuna karşı çıkmam fakat sınava az bir zaman kalmışken bunun açıklanması kafalarda imam hatipleri öne geçirmek için mi yapılıyor acaba sorularını ortaya çıkarıyor.
şundan bir kaç yıl öncede soruluyordu zaten. ben değişen bir şey görmedim.
Müslüman olmayanların kendi inançlarına göre "ahını" almak.
çok daha önce yapılması gereken bir durumdur. olaya bak memlekette yıllardır felsefe soruluyor ama din kültürü sorulmuyor. felsefe/filozoflar daha değerli.
Sınavların yokedilmesi gerektiği yerde her geçen gün dahada saçma sapan hale getirilmesinin örneğidir.
alevileri, hristiyanları saf dışı bırakmaktır efenim.
doktor olmak için din bilgisine sahip olmak gerekir.
bravo sizlere!
dinde zorlama yoktur deyip, zorla din öğreteceğiz diye her türlü şaklabanlığı yapmanız taktire şayan.
allah baba sizi cennetine kabul edecek bu şekilde!
durmak yok, yalamaya devam.
yeni bir düzenleme.

not: beyler ben mezunum yani 2. üniversitemi okuyacağım ama çözmek zorunlu mu?
üniversiteye de din derslerinin gelmesinin yakın olduğunu gösterir.
yıllar önce* liseye giriş sınavında din kültürü sorusu çıktığını bilmeyenler ve araştırma yapmayan kişilerin eleştirdiği durum.

yıllar önce liseye giriş sınavına girerken din kültürü sorunun yanında vatandaşlık bilgisi soruları da vardı. isteyen istediğini yapıyordu.

not: dersinki senin ortasında niye söylendi bari 2014'de olsa bak o zaman haklısın.
seçmeli olarak bulunacaktır. isteyenler yeni eklenen felsefe sorularını çözecektir.
eğitim sistemine 4+4+4 ile çocuklara din derslerini seçmeli ders bahanesi ile zorunlu hale gelmesi, akşam normal olan liselerin sabah imam hatiplere dönüşmesi, okullara mescit yapılması gibi durumlardan sonra ygs de din sorusu sormaları gayet normaldir ! anormal olan fen bilimlerini sorması olacaktır.
böyle bir eğitim sisteminden siz nasıl sorular bekliyorsunuz ki ? !