bugün

rus edebiyatından falan olmayan bir pasaj. ne tolstoy, ne dostoyevski'dir.

ergen ergen "tanrı yok ve dünya çok adaletsiz :(" zırvalamalarının boyutu buraya kadar ulaştı mı lan? rus edebiyatından bir pasajmış. klşajsflkajsflakjfalfkj, bi de isim vermeye çalışıyo ki inandırıcı olsun.

kabakçı mustafa paşa seni.
tanrı olduğu için dünyada bi çocuk ağlıyordur.
başka kaynaklarda "dünyada bir çocuk ağlıyorsa, demek ki dünya mutlu değildir." diye geçen dostoyevski sözü.
yani, dostoyevski " tanrı yoktur " dememiş olabilir.
sıçmayın kafanızdan sözler adamın adına.
(bkz: tanrı ile koruyucu meleği birbirine karıştırmak)
Tanrıyı neye benzettiğinize göre değişebilen durum. Sizin tanrınız bir put olabilir. Sizin tanrınız gözünüzde devleştirdiğiniz bir başka saçma cisim de olabilir.

ama;

yeryüzünde bir çocuk ağlıyorsa ve siz bunu duyuyorsanız insanlık yoktur.
sözün sahibinin büyük bir laf etmişçesine götünün kabardığına eminim.
ne kadar kolay lan sizin için her şey! ne kadar kolay fırlatıp atıyorsunuz gerçekleri.
Allah vardır ve çocuklar da ağlayacaktır. çocuklar ağlayacak ki insan dediğimiz mahlukun şu dünyada bir anlamı olsun. ne bok yemeye gelecektik şu dünya da zalim ve mazlum olmasa? ya da zalim olmasa cehennemin ne anlamı kalır?
bazı gerzekler benzetmemin hamına koyacaklar yorumlarıyla ama ben yine de yapıyorum; belgeselde ana kural nedir? bir ceylan yavrusunun bir aslan tarafından parça parça edildiğini de görseniz müdahale etmeyeceksiniz!
peki Allah istese müdahale edemez mi? eder tabi ki eder de, o müdahale ederse sizin o çok mükemmel insanlığınızın, ideallerinizin, erdemlerinizin, iyilik yapma istencinizin her şeyden önce iradenizin ne boka yarayacağını bana açıklar mısınız?
oh sağda solda bombalar patlasın, millet aç kalsın sen lüks sığınağında portakallı ördek yerken ağzından tükrükler, parçacıklar saça saça eüaüeaüeaüe tanrı yok lan ühühühü de. yok öyle yağma, kaçak güreş.
sözlükteki facebook bağımlısı ergenlerin varlığından haberdar olmamızı sağladı ya bu söz, valla sözü eden kimse teşekkür ediyorum.

dostoyevski? tolstoy? pasaj?

aşgskşfasşfaşlsfşalfkşalfkş hala gülüyorum lan.
bu sözün bir rus sitesinde şöyle yazıldığını düşünsenize.

yeryüzünde bir çocuk ağlıyorsa tanrı yoktur. - türk edebiyatından bir pasaj. ya orhan pamuk, ya yaşar kemal'den.

pajglakjfalkjfalfsjalksfjalsfj yemin ediyorum işgal eder rusya bizi. sıcak denizlerimize inerler.
Dostoyevski'nin sözüdür, dostoyevski'de sonradan imana gelmiş bir kişidir ki bu da önemli bir anektoddur.
yeryüzünde bir çocuk ağlıyorsa senin vicdanın yoktur. şuçu tanrıya atma, git doyur o çocuğu yada ne istiyorsa yap işte. herşeyi tanrıdan bekleme, pardon varlığına inanmadığın tanrıdan bekleme.
(bkz: şemsipaşa pasajında sesi büzüseşeciler)
* birader bak ne diyecem.
- efenim abi.
* şimcik yeryüzünde eğer ağlayan bir çocuk varsa....
- nerde abi?
* yeryüzünde.
- ha dünyada yani?
* yok marsta.
- astronot çocuğumu abi?
* lan oğlum ne astronotu?
- marstaya abi. kafa çalıştı hemen. hayat yok olayı falan.
* kafana tıkayım senin. dünyada olum dünyada. kıçımızı koyduğumuz yerde.
- ha türkiyede.
* lan olum dünyanın bir yerinde işte.
- brezilyada olurmu abi?
* olur hayvan herif her yer olur.
- evet abi brezilyada ağlayan bir çocuk varsa.
* hasbinallah. tamam oğlum brezilyada ağlayan bir çocuk varsa tanrı yoktur.
- ???????
* dotuveski yada tolspoy demiş.
- kime demiş?
* ebene olum ebene. adam laf söylemiş işte.
- tamamda abi ben anlamadım biraz. çocuk belki para istedi de annesi vermedi.
o zaman yer yüzünde para vermeyen bir anne varsa tanrı yoktur olurmu?
* ???????
- hani çocuk belkide karnı ağrıdığı için ağlıyordur. o zamanda karın ağrısı varsa tanrı yoktur olurmu?
* lan sen insanmısın? koca yazar felsefe yapmış. misalen demiş; öküzmüsün nesin?
- tamam abi ben onu anladımda acaba lafı söyleyen ne bok anlatmak istemiş?
* ha bak şincik hani üzüntü varsa çocuk olayı falan tanrı yoktur. yani çocuk gibi temiz bir varlık neden üzülüyor demek istiyor.
- bizim balina ahmetin çocuğuda dahilmi?
* fesuphanallah hepsi birader.
- balina hergün dövüyoda ağlıyo çocuk. ha çocukta bildiğin yokedici o ayrı.
* ben bilemem birader dovutoski demiş. adam büyük adam kardeşim. yalanmı atacak.
- ha büyük adammı abi. tamam o zaman kesin doğrudur da yinede aklımda ince bir soru var abi be.
* söyle börülcan elimden geldiğince yardımcı olayım.
- kaç yaşa geçerli bu abi. yani merak ettim 15 yaşında ağlarsa tanrı varmı yokmu ?
* gel börülcan gel. gelde felsefene dalayım senin.
Yeryüzünde adalet yoksa Allah yoktur.
Yeryüzünde savaş varsa Allah yoktur.
Yeryüzünde açlık varsa Allah yoktur.
Karnın doyunca Allah çok şükür.
Savaşı kazanınca Allahım sen çok büyüksün.
Başına kötü bir şey gelince Allahım sana sığınıyorum..
Ne yaman çelişkidir bu böyle.
Be hey insanoğlu sınanıyorsun da haberin yok.
Allahı niye her şey de şuçlarsınız?Ne yapıyorsak kendimize kendimiz yapıyoruz.
Bunu anlayıp birilerini veya birşeyleri suçlamaktan vaz geçtiğimiz an sanırım adam olucaz.
"iki çocuk ağlıyorsa vardır."

al sana paradoks çık işin içinden.