bugün

türkiye 1986 yılında ilk mc donalds'ın açılmasıyla fast food kültürüyle tanıştı. onu 10 yıl sonra gelen burger king takip etti. ve son 10 yılda türkiyede açılan yabancı sermayeli fast food markasında patlama yaşandı. tabi ki avm'lerin sayısının birden bire artışa geçmesinin bunun büyük rolü var.

benim şaşırdığım nokta, hamburger kültürü ülkeyi bu kadar teslim almışken nasıl oldu da kaliteli bir türk markası çıkıp pazarda kendine yer kapamadı da arby's ler, carls jr'lar, kfc'ler, popeyes'lar gelip en tutulanlara yerleşti.

tamam bu markalar da gelip büyürdü ama neden hiç bir türk girişimci "dur lan bi fast food hamburger vs de biz açalım, çizgimiz olsun, kalitemiz olsun" demedi. insanlar mc donalds'a gidip afedersiniz pişmemiş bok yiyorlar ya. o ete köfte demek çok zor.

pizza konusunda ise durum böyle değil. bir çok yerli pizzacı türedi ve bazıları isim yapmış pizza markalarından daha iyi pizzalar yapıyor.

ne hikmetse hamburger sektöründe olmadı bu.

neden bizden de böyle bir zincir çıkmasın ki?

belki sonra dünyaya da yayılır.

bilgi: hiç de özellikle gidip fast food tüketmem ha. ama pazarın büyüklüğüne bakınca aklıma takıldı.

edit: fastfood zincirinden kasıt hamburger, kızarmış tavuk vs amerikan tarzı fastfood. yoksa pek tabi çiğköfte zincirleri, pizzacılar, dönerciler var.

Mecbur edit: Sizin okumanız yok mu arkadaş. Hala döner diyor. Ya pardon ben bilmiyodum döneri, çiğköfteyi. Bak ne yazmışım orda. Önce bi okuyun okuyun. Korkmayın bi yeriniz düşmez.

gelen mesajlar üzerine açıklama: lan angut kuşu, bak üstüne basa basa elli kere "hamburger kültürü" yazmışım. pizzada durum öyle olmadı, yerli üreticiler tutundu ama hamburgerde olmadı diye yazmışım 50 kere. hala mesaj atıyo amk yok lafı yersin öyle işte millet cevap vermiş, simitci varmış da ny'de bayi açmış da. seni okutan türkçe hocasının amk.
big daddy'i bilmeyen bünyelerin iddiasıdır.
(bkz: simit sarayı)
Entry'i okumayıp simitli, pizzalı örnekler verenleri gördükçe türkiyenin okuma oranı istatistiklerine küfür ediyorum. Sözlükte bile...
Burger house fastfood zinciri değildir. Bildiğin restorandır.
(bkz: ekmekici)
Hamburgerler cidden 5 para etmez. Popeyes mc donalds ve burger ne kullaniyor bilmiyorum ama en pahali yurdum mali burgeri yesem de hic hosuma gitmedi. Adamlar yapıyor abi.
aaa! simit sarayı var, adamlar mis gibi simit hamburger ve simit pizza bile yapıyor. ve cidden nefis. sürekli ürünlerini de genişletiyorlar.
Kebap zinciri var amk. Sikerler fastini de foodunu da.
çiğ köfte zincirlerini düşünmeyenleri yargılatacak kıvamdadır.

(bkz: komagene)