bugün

bir konu, iki kisi arasinda gizli olarak konusulsa bile duyulur..bir süre sonra çok alakasiz kimselerin bunu duydugu ortaya çikar..sanki konusma yeri, herkesin kulagidir anlamindaki atasözü.
gizli gizli bir haltlar karıştıran kişilerin, eylemlerini sessiz sakin yapmaları gerektiğini anlatan söz.
ama ben yermiyim? hayır yemem! diye devam eden espri.*
yerle ilgili ortaya atılmış asılsız bir spekülasyondur. lütfen gıyabında konuşmayın, ayrıca bu yerin özeli, ister kulağı olur ister eli bizi ilgilendirmez.
yerin kulağı var
benim de
ben yer miyim ?
yemem. *
asıl öyküsü şudur:
bir gün bir savaşçı hiç halk yüzüne görülmeyen kral midas'ın yanına gider ve kocaman kulaklarını görür. şoke olmuştur. bunu gören kralın yardımcısı, savaşçıya midasın kulaklarından kimseye bahsetmemesi gerektiğini, eğer söylerse başına bela alacağını söyler. savaşçı kabul eder ancak dayanılmaz bir söyleme isteği duymaya başlamıştır günler geçtikçe. oda gider şehrin en ücra ve en yüksek yerine ve bağırır "midas'ın kulakları eşek kulaklı!" diye. tabi oradan geçen bir çoban bunu duymuştur ve bütün halka yaymıştır. kralın yardımcısı savaşçıyı çekip sorar: "kime söyledin?" diye. savaşçıda cevap verir: "yerin kulağı var."*
son zamanlarda böcek adı verilen dinleme cihazlarının popülaritesinin artmasından sonra, 'bir yerde böcek olabilir' şeklinde değiştirilmesi muhtemel deyim.
aslında bu deyimin kral midas ile alakası yoktur. uzun kulaklı ihtiyar bir kadın olarak tasavvur edilen mitolojik ananın -ki yer ana da denir- antropomorf varlığının dile deyim biçiminde korunmuş halinden başka bir şey değildir. netekim sadece batı türk eli'nde, yapılan her işte gizlilik payının az olduğunu vurgulamak için kullanılır. başka bir coğrafyada bu deyim kullanılmaz. şayet midas ile alakalı olsaydı çok çok farklı bir coğrafyada da kullanılıyor olması gerekirdi. eski türklerin ezoterik bilgilerine göre her şeyi duyan ve bilen bir yer ana vardır. bu deyim ona gönderme yapar.
Ne kadar saklı tutulursa tutulsun, gizli konuşulan bir şey umulmadık bir yoldan başkalarınca mutlaka duyulur. Bu bakımdan elden geldiğince tedbirli olmalı, olur olmaz yerde konuşmamalıdır.
asrımızda yaşayan insan görünümlü birçok yaratığın hayat felsefesidir.
Harbiden vardır.

Tabi zamanlama hatası, yanlış mekan gibi faktörleri de unutmamak lazım.