bugün

baba parası yemeyen insandır.
1 lira için domalan insandır , tövbe tövbe...
1 kuruşun bile çok zor kazanıldığını bilen insandır.
Yere düşürdüğü para 1 lira olsa da eğilip yerden o parayı alan insandır ki bu tanımı yapınca kendimi gördüm bi' anda.

10 kuruşu bulmak için sandalye altlarına kadar eğildiğimi düşünürsek geçenlerde bir dükkanda... Bana şaşırmakta serbestsiniz valla.

Çocukken tabağımdaki pilavı yarım yamalak yediğim vakit, çok sevdiğim bir aile dostumuz şöyle demişti:

"Tek bir pilav tanesini bile bırakma tabağında. Çünkü o tek tanenin milyonda birini dahi yaratamayız biz. israf etmek neyimize?"

1 lira için sırtında yığınla yük taşımayı göze almış yığınla insan varken yeryüzünde... 10 kuruş'u dahi heder etmem yerlerde!

Alın teriyle kazanılmış her kuruşta emek var zira.

Ne tek bir pilav tanesi düşsün yere, ne 1 lira bile...
öğrencidir.
25 kuruşun bile değerli olduğu günümüzde çok şaşılmaması gereken bir durum. damlaya damlaya göl olur misali...
kendine ve emeğine saygısı olan insandır. bıra bir lirayı 5 kuruşu bile eğilip üşenmeden yerden alırım. bir işe yaramaz belki ama cebimde kuruşsuz gezdiğim zamanların üzüntüsü yeter.
1 lira bazen karnınızı doyurmaya yetecek kadar değerli bir meblağdır. O yüzden yere düşen 1 lirayı eğilip almak nefes almak kadar sıradan birşeydir benim için.
1 liraya gazi üniversitesinde 1 porsiyon yemek yiyebileceğinizi...

biliyor muydunuz?
parasının değerini bilen insandır. bazı ülkelerde insanlar 1 gün boyunca o paraya çalışmakta.
o yere düşen 1 lirası için emek harcamıştır, ter akıtmıştır. tabii ki alacaktır.
Eskiden hiç olmazdım ama birgün annem ''Ben o parayı kazanmak için günde kaç saat çalışıyorum, kaç tane insanın derdini dinliyorum ancak kendi paranı kazandığında onu çöpe atabilirsin, benim alınterimle kazandığım parayı değil!'' dediği gün 5 kuruşu bile alır oldum.Para kazanmak kolay değil hele hakkınla kazanmışsan eğilip al da adam gibi harca bi zahmet.
yer çekimine boyun eğen insandır.
almanlar arasında oldukça yaygındır, yerde bulunan paranın maddi değeri ne olursa olsun mutlaka alınır.''glück Geld'' inancına göre şans parasıdır ve eğilip almamak şansını tepmek demektir. 5 kuruş bile olsa alınması gereklidir.
yere düşen 1 lirasını zihin gücüyle cebine koyan insanın yanında ezilir de ezilir, yerin dibine girer.
yere düşen değil de tuvalete düşen 100 lirayı alıyoruz. öğrenciyiz biz sonuçta.
lan ben o 1 lirayla coco star ikili alıyorum.
1 lira diye küçümsemeyin en azından bir albeni ya da metro büyük boy alabilirsiniz.
Zamanında o 1 liraya bile muhtaç olan insandır.
(bkz: biri bana mi seslendi) üzerine 7,25 daha bulup uzun parliament alinabilir.
çok doğru yapan bir insandır. o 1 tlyle neler yapılmazki. dolmuşa verirsin en azından.
kimsenin bakışlarını aldırış etmeden, cesurca görevini yapan, ekmeğinin peşinde olan vatandaşımızdır.
(bkz: sen domalansın büyük düşün) lafını biraz ters anlamış insan. Bir lira için olmaz yani.
ilerde sakıp sabancı olmaya aday olacak adam.
düz mantık olacak ama "cebindeki her kuruşun değerini bilen insan" diyebiliriz.
paranın kıymetini bilen adamdır. (bkz: ekmek aslanın ağzında)
güncel Önemli Başlıklar