bugün

yeni bi ayakkabı aldığınzda arkadaş dediğiniz insanların vaaaayy kanka dip üstüne basmaları ve akabinda ayakkabıyı piç etmeleri durumudur.
adettendir.
insanı testere filmleri serisindeki sarışın emica gibi canice planlar yapmaya iten, ayakkabısına basan herkesi birbirini öldürmeye mecbur bırakacak entrikalar kurdurtan durumdur.
ardından suratına 2 tane patlatılma isteği doğurtan harekettir.
ayakkabıya basmadan nasıl yüriyceğimizi merak ettiğim durumdur , candır , swhdir .
bir okul ritüelidir.
ilk siftah benden deyip basılır.
yeni ayakkabı ile burnuna vurulması farzdır.
ayakkabı sizinse en yakın arkadaşınıza bile içten içe gıcık olduğunuz, ayakkabı size ait değilse zevkten dört köşe yapabilen durumdur.

(bkz: nasıl olsa pislenmicek mi olm)
kaçınılmazdır.
fazla samimi olmadığınız biri ise ve suratına kocaman cıvık bir ifade oturtarak oooo dayı siftah benden bereketi senden gibisinden bir ifade kullanmış ise...
(bkz: yeni ayakkabının üstüne basanın ağzına basılması)
Gereksiz, zaten yeni alınmış göz hep ondadır, e karşı taraf gelir çamurlu çamurlu basar. Gereği yoktur efendim.
bu durumun akabinde moral bozulur, sövülür, sinirler tavan yapar, kırıcı olunur.

örneğin:

efenim yıl 2008, yepis yeni bem beyaz converseleri giymişim. henüz aldığım gün.

arkadaşım ile konuşa konuşa yürürüz. o esnada kahrolası, gerizekalı, allahın cezası bir kadın geri geri yürür. evet yalış okumadınız. geri geri yürür.

ve o lanet olası kadın tam ayakkabımın, o bem beyaz yeni converse'lerimin üstüne basar. üstelik ayağının altı çamur iken.

efenim bu olay sonrası kadını feci şekilde incitmişimdir. yanılmıyorsam "ulaaaan ***********, dikkat etsene gerizekalı şişgo" demiştim.

kadın reaksiyon göstermedi ama peşime kocası düştü ve kaçmak zorunda kaldım.

ne köylü insanlar var be sözlük.
basmak vardır efenim basmak vardır. kimisi minik bir dokundurma yapar tamam anlaşılır da, birde (bkz: öküz gibi) basma olayı vardır ki insanın ayakkabıyı, basan şahısa yalatası gelir.
(bkz: sifta)
üstüne bassalar bu kadar içim acımazdı..
basılırken "oo hayırlı olsun" denir.