bugün

an itibariyle yemek yediğim restaurant ta 13-14 yaşlarında bir çocuğun babasına söylediği bir cümle (neden yemek yiyoruz hiç anlamıyorum) ile aklıma gelen soru.

evet asıl soru şu; yemek yemeyi ilk hangi canlı keşfetti?

evrime göre düşünelim ve bu sorunun yanıtını bulmaya çalışalım.

düşünsenize, tek hücreli, terliksi yada ilkel bir canlısın, hayatta kalmak için yemek yemen gerektiğini nereden biliyon? 2inci bir hücren bile yok lan senin!

veya çok hücreli canlısın birazda düşünebiliyorsun diyelim. acıkmak ne demek? acıkınca bir şeyler yemen gerektiğini nereden düşündün?

hadi diyelim dedin ki; benim bir delikten vücuduma bir yiyecek solmam lazım dedin. doğru deliği de buldun diyelim. öylese neden taş, sopa, plastik falan değilde meyve yada sebze gibi şeyler soktun ilk?

bakın gençler şu an bu çocuk sayesinde evrimi çürütmeye çok yaklaştım üstelik bir ateist olarak. lakin akılsız varlıklardan gelsek yemek yemeyi akıl edemeyip sürekli açlıktan ölürdük. müslüman arkadaşların parlak fikirlerini bekliyorum bu konuda ve tabiki ateist, agnostik, deist, pagan, şamanistleri de..

haydi bilime bir faydamız olsun yalanlayalım evrimi.. Çöktü çökecek.

(bkz: gençler bir el atın)
doğuştan gelen acıkma içgüdüsü.
sadece iç güdüyle açıklanamayacak durum. lakin doğru yiyeceği nereden bulduk ve neden götümüze değilde ağzımıza soktuk?
Başlığı açan yazarımızı can-ı gönülden kutluyorum. Tespit gibi tespit.
yemek yemek şu an için iç güdüsel olabilir ancak bu olay milonlarca yıl insanların tecrübelerinden kaynaklanan bir durumdur.

bütün insanlık bir anda yemek yemeyi öğrendi sanan yazarlar var aranızda.

hiç bir şeyi bir anda öğrenmedik dünyaya ilk geldiğimizde suyun içinde yaşayan ve sadece güneşten aldığımız enerjiyle su molekülünden hidrojen ve oksijeni ayırıp enerji elde eden tek hücreli canlılardık daha sonraki aşamalarda tecrübe ederek yeyip içecek duruma geldik evrimleşerek miğde yapısı oluşturarak milyonlarca yılda.
Yemek yemeye zorlayan yok. Bence sen yemek yeme bakalım kaç gün hayatta kalabileceksin. Bu bi gereksinimdir evet.
içgüdüsel bir durum.
Lan bütün bunlar bi elma yüzünden başımıza geldi siz hala ne sorguluyonuz amk?

Ayrıca bi deney vardı çocuğu insanlarla muatab etmiyolar ilk ekmek (mama) diyor..
Sadece iç güdüyle açıklanamayacak durum. Lakin doğru yemeği nereden bulduk ayrıca neden götümüze değilde ağzımıza soktuk?
(bkz: götünden taş yemek)