bugün

saygı duyulması gereken durum. zorla olacak hali yok ya? ya sev ya terket diyenler çıkacaktır tabi ki ama komik birşey tabi bu.
sen sevmiyorsun diye halk olarak çok üzüldüğümüz durumdur..
(bkz: burası türkiye ya sev ya terket)
madem niye o ülkede yaşıyorsun diye sorulacak insan söylemidir.
memleketin dışına çıkmak için binbir vize işlemleri ve bir ton para harcamak gerektiği için sevmesemde katlanırım düşüncesini akla getiren söylem.
(bkz: seviyorum de hadi söyle)
(bkz: yalan söylüyorsun)
(bkz: ülkücülerin dikkatini çekmek)
bastığın yerleri ''toprak!'' diyerek geçme, tanı:
düşün altında binlerce kefensiz yatanı.

(bkz: şimdi bi siktir git çay demle)
ülkenin sevilmeyecek taraflarının, sevilecek taraflarını gölgelediğini düşünen birey söylemi. her vatandaş yaşadığı ülkeyi sevecek diye bi' kaide yok elbette; kişinin kendi hür iradesine kalmış bir görüştür bu. ama unutulmaması gereken bişi var, şudur ki; ''sevdiğin kadar sevilir, nefretin kadar ötekileştirilirsin bu memlekette!''
(bkz: yaşadığım ülkeyi seviyorum) söylemi kadar doğal bir cümledir. bir ülke terketmek herzaman kolay değildir, ama çok şey anlatan bir laf vardır türkiye'de, (bkz: bekara boşanmak kolay gelir). hayatında dış hatlarda yolculuk etmemiş birisi, sevmiyorsan neden kalıyorsun diyebilir. ama işte o kadar basit değil hayat.
(bkz: zorla tutanlara çay koyman lazım)
yaşanılan ülkenin de kişiyi sevmemesiyle biten garip aşk öyküsüdür.
bi siktir git o zaman.
normal bişeydir. yolsuzluklardan, aşırı verginden, dünyanın en pahalı şeylerini (benzin, internet vs.) kullanmaktan bıkmıştır.
yurt dışına gittiğinde garantili oturum izni alabilme imkanı vardır.
tanım:olabilir.
merak:nerede yasıyorsun ajan?
ülke şartları kötü bir durumda olduğu zaman, bu lafı söyleyen kişi gayet haklı olabilmektedir.
Irak'ta yaşayan birinin söylemi olabilir.
türkiye'de vatan haini ilan edilmeye sebep olabilecek sözdür.

bir de elinde tesbihiyle "ya sev ya terk et" diyenleri yok mu, abov...

sevmiyorum, yaşayacağım lan var mı? manyak mısınız lan?
bu vatan kolay kazanılmamıştır. vatanımı sevmiyorum demek başta atatürk olmak üzere bizim için canlarını vermiş şehitlerimize bir hakarettir.
o ülkede doğup büyümediyse, çocukluğunun acı-tatlı anılarını o ülkede yaşamadıysa, ekmeğini o ülkede kazanmadıysa, atalarını, ailesini, dostlarını o ülkenin topraklarına vermediyse eğer, gayet olağan bir histir.
bir vatandaş söylemidir. bulunduğun ülkeyi sevmeyebilirsin, başka arkadaşların söylediği gibi iran'a gidebilirsin. italyan bir hatunun dediği gibi bekaretini ahmedinejada verebilirsin. lakin, bu ülkede bulunduğun sürece üzerine düşenleri yapmalısın. ülkeme vereceğin herhangi bir zarar ise, sana 10 kat geri dönecektir, unutma.
--spoiler--
Bastığın yerleri 'toprak' diyerek geçme, tanı!
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehid oğlusun, incitme, yazıktır, atanı.
Verme, dünyâları alsan da bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şühedâ fışkıracak toprağı sıksan, şühedâ!
Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Hudâ,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyâda cüdâ.
--spoiler--

bu da size kapak olsun. türkiye'yi sevmeyenler kapaklarını da alıp gitsinler.
kat-la-na-cak-sın ey uuser! seveceksin demiyorum ama katlanacaksın. gun gelecek katlandıgını sevmeye baslayacaksın cunku.
(bkz: ne olur sev)