bugün

Mavi saçlı bebeğimin çöpe atılması ve sokakta çocukların onun kafasıyla maç yapması vahşettir.
geceleri balkonu süpüren o kadını bulmak istiyorum.
Giriş kattaki sürekli hasta olan ve penceresinden ayrılmayan fatma teyze. Ne zaman hal hatır sorsak hastaydı.
Tacizler, dışlanma, sevilmeme, fiziksel ve psikolojik şiddet.

Küçüklüğüm travmalarla geçti ama yine de geçti ve sonunda hepsi bitti.
ya birader 4-5 yaşlarındayım. köyde yaşıyoruz o zamanlar. rahatsızlığım nedeniyle babam bursa'ya getirmiş. amcam da kalıyoruz. amcamın da kızılay'da atmosfer fırının üzerinde dükkanı var o zamanlar. hastanede işimiz bitmiş peder beyle amcamın dükkana geçtik. oturduk sohbet muhabbet takılıyolar bunlar. bende fotoğraf makinalarını kurcalıyorum falan. karnın aç mı diye sordular. hee dedim amına koyim.

bilenler bilir bir kaç yıl öncesine kadar pirinç hanın kızılay girişi tarafında hayyam bar vardı. o zamanlar (1996-1997) bir lokantaydı. gittik peder beyle.

-ne yicen oğlum?
+taze fasülleee (amına koyim o zamanlar bir taze fasülye tribim vardı. bir yere misafirliğe gidicez gittiğimiz yerde o taze fasülye yapılacak en olmadı konserve halinde olacak bütün millet biliyor)
-1 porsiyon taze fasülye verir misiniz buraya? Oğlum ben dükkana gidiyom yarım saate gelirim.
+taam bubaaa.

neyse peder bey döndü götünü gitti. taze fasüllem geldi yumuldum ben. birde beyler masada ilk yediğim yemek olabilir. yada hatırladığım ilk yemek olabilir.

bir sarhoş girdi. aga ilk kez bir sarhoşla karşılaştım amına koyim nasıl tırstım nasıl anlatamam. birde geldi çöktü yanıma dayı 45-50 yaşlarında bir dayı. lan şimdi düşündüm de kenan komutana da benziyor. seviyor meviyor. ağzını açıyor bana taze fasüllenden verir misin? bir şirinlik çabası ama yok aga benim korkudan elim ayağım titriyor. dayıya elimle taze fasüllemden ikram ediyorum falan.

neyse peder bey geldi de bir süre sonra kurtardı beni o durumdan. ilk biramı içene kadar yaklaşık 7-8 sene boyunca sarhoşlardan çok korktum ben. sonradan anladım ki. sarhoşlar hiç öyle korkulacak insanlar değilmiş.

bana en çok zararı alkol kullanmayanlar verdi. bize en çok zararı memleketi irtica çukuruna itenler verdi.

keşke 4-5 yaşlarıma tekrar gelsem. o çok korktuğum kenan komutan tipli sarhoş amca tekrar gelse. tekrar ellerimle taze fasülle ikram edebilsem.

sizi çok özlüyorum sarhoş amca, dede, dayı, en yakın dostum. sizden uzaklaştıkça kirleniyorum.
Ne zaman küçük bir oyuncağım olsa annemin elektirikli süpürgeyle çekmesi.
Ablamın yan odanın camından benim bulunduğum odanın camına sessizce oyuncak fırlatması.
(bkz: ilkokulda yapılan testis kontrolü)
7-8 yaşlarındaydım. bayram da harçlıklardan biriktirdiğim paraları, salon halısının altına saklamıştım. saklayış o saklayış bir daha o paraları gören olmadı. hala içim gider o paralara.