bugün

%37 akp
%31 chp
&14 mhp

plase:%10 hepar
akp % 40
chp % 28
mhp % 17
bdp % 6
diğer % 9

chp' nin % 28' i akp' ye mecliste soluk aldırmayacaktır. anayasa kabülü veya referanduma gitmek için illa mhp ve bdp' ye yaranmaya çalışacaktır. sonuç olarak seçimlerden akp bir numaralı partide çıksa işler son iki hükümet gibi olamayacaktır. chp' ye gelirse bir ivme kazandı gerçek lakin bu seçim zor belki önümüzde ki seçimde bir koalisyon hükümeti neden olmasın diyorum.
herkes bir şeyler sıkmış ben bir kaç araştırma sonucu elde edilen verilerden yola çıkarak yazayım.

konsensus'a göre akp % 49.31

benim araştırmalardan elde ettiğim verilere göre;

akp %43.51
chp %31,91
mhp %12,84

benim yaptığım anket akp'nin olası kötü, chp nin ve özellikle mhp nin en iyi haline göre yapılmıştır.
akp %42
chp %29
mhp %17
diğerleri :%12
gördüğüm kadarıyla ilk yorumlara göre siz daha (bkz: hak ve eşitlik partisi) kısaca heparı tanımıyorsunuz nostradamusçuluk oynamadan sadece ilk 4 e eğer ki sandığa gitmem diyenler giderse girecek partidir...
akp: %36
chp: %29
mhp: %16
geriyede diğerleri kalıyor. bağımsız 28 adayın meclise gireceğini düşünüyorum. bunun yanında en çekişmeli yerin izmir olacağını tahmin ediyorum.
akp: %42
chp: %26
mhp: %13
son tahminlerim.

akp: %38
mhp: %11
bdp: %6
sp: %5
has parti: %5
bbp: %2.5

diğer: %7.5
akp 45
chp 25
mhp 15
diğer 15

aşşa yukarı böyle birşey çıkacak gibi.

(bkz: yazarın görmek istediği seçim sonucu)
akp %48.
chp %27.
mhp %11.
ak parti: %51
mhp: % 11
bdp: % 6
diğer: %6
hepar: % 11
akp: % 35
chp: %30
mhp: 15
has parti: %10
tkp: %3
dp: %3
bbp:%2
hepar: %2
akp %43-48
chp %27-30
mhp %13-16.
akp: %33

mhp: %24

chp: %19

dtp: %5.5

diğer: 18,5
akp:46%
mhp:9,6%
chp:27%
bdp:4%(30 bağımsız millet vekili)
akepe -- % 38
chp -- % 32
mhp -- % 16
diğer -- % 14

toplam -- % 100

aha da buraya yazıyorum.13 haziranda burda bekliyorum.
%44 akp
%23 chp
%12 mhp
geri kalan yüzdeyide diğerleri paylaşır.

edit: eksiliyenlere. tahmin ettik. böyle olsun istiyoruz demedik.
hepar=%90
diğerleri=%5
geçersiz=%5

not: hepar'lı militanların hoşuna gitmiş.
bakmayın siz medya'nın şişirmesine. çok değil iki yıl önceki yerel seçimde akp'nin %38'de kaldığı unutuluyor. kaldıki iktidar partilerinin yerel seçimlerde normalden birkaç puan fazla oy alması olağan bir durum. buna göre akp'nin ki sünni-islamcı söylemlerini hızla artırarak ve merkez sağ'dan oldukça uzaklaşarak yine büyük bir zafer kazanacağını ummak biraz hayalcilik oluyor. başbakanın oldukça sertleşen üslubu, kendinden olmayanı tamamen karşısına alan tavrı özal'ın 88'de uğradığı büyük oy kaybının bir tekrarını sebeb olabilir. bence parti yönetimi de bunun gayet farkında.

edit: milleti referandum yanıltıyor. o referandumda mhp'lisinden solcusuna, ibnesinden liberaline birçok farklı kesimden insanın evet oyu kullandığını hatırlamak gerekiyor.
ak parti % 37
chp % 33
mhp % 17
diğer % 9-10
Akp nin yüzde kırklarla iktidarı alacağı bir seçim olacak. ikinci sırada chp tabi ki.
akp %45 - 52
chp %25 - 27
mhp %9 - 13
bdp'den 15 20 tane girer gibi
hp %1 - 3
sp %1 - 3
hepar %1

diğerleri de kalanını bölüşürler
hiç bir kemocanın ciddi anlamda chp denen parti müsveddesini birinciliğe istese, arzulasa, şehvet ile yaklaşsa, hatta tutup.. neyse..

işte bunca arzuya şehvete rağmen, chp denen partiyi oraya, o birinci sıraya koyamaz. ko-ya-maz. koyamaz yaa.. *
bi kabullenmişlik var şimdi. bir itilmişlik var.
yazık size..

tahmin:

ak parti: % 49.
chp: %23.
mhp: %13.

diğerleri..
çok iddialı konuşuyorum 13 haziran sabahı tebrikleri bekliyorum.
akp: %40.7
chp:%29.8
mhp:%14.6