bugün

17Mayıs1938 Kars doğumlu.
Şair ve yazar Halide Nusret Zorlutuna ve Tümgeneral Aziz Vecihi Zorlutuna’nın kızları.
TED Ankara Koleji mezunu.
Eserleri:
Şiir:
iki Nokta
Romanlar:
Küçük Dünya, Azap Toprakları, Ak Topraklar, Tutsak, Sancı, Çiçekler Büyür, Canbaz, Kaf Dağı’nın Ardında, Alpaslan, Atlı Karınca, Un Coeur Aux Encheres, Cumhuriyet Türküsü, Nisan Yağmuru, Havva, Bir Ben Vardır Bende Benden içeri, Bukağı, Hacı Bayram, Hacı Bektaş Veli, Bir Aile
Oyunlar:
Bir Yürek Satıldı, Bir Milyon iğne, Adsız Kahramanlar
Deneme:
Dost Diye Diye
Hikayeler:
Bir Gece Yıldızlarla
Dergicilik:
Töre Dergisi
Vefat Tarihi 5Mayıs2021
çiçekler büyür eserini okuduğum, sevdiğim yazar olan Pınar Kür'ün kuzenidir.Allah rahmet eylesin, yakınlarına sabır diliyorum.
Cumhuriyet dönemi yazar ve şairlerimizden eğitimci, Halide Nusret Zorlutuna' nın kızı Emine Işınsu Hanımefendi, vatan aşkını, millet sevdasını, milli ve manevi değerleri eserlerinde ustaca işleyen, eserleri ile bir nesli yetiştirmeyi ve gerçeği anlatmayı hedeflemiş, içimizden birisiydi. Onun romanları biraz da bu toprağın kökleri, umutları, sancıları demektir. iyiliğine şehadet ederiz. Allah rahmet eylesin mekânı cennet olsun.
"ona aşkımla, ülkümü birbirinden ayırabildiğimi, bu iki şey için de ayrı ayrı ölebileceğimi anlattım."

mekanın cennet olsun..
Sancı isimli romanı beni etkilemişti.