şöyle bir çeki düzen vermeyi anlarım ama her gün toplayıp üzerini gereksiz örtü ve kırlentlerle donatmanın mantığını bulamıyorum.
annem olsa''e yine acıkacaksın yeme o zaman'' derdi.
her gün bozulan yatağın toplanmasının gereksiz olduğu herkesçe kabul edilmeyen işlevinin bünyede sorgulamaya yol açması.
Yemek yemek veya banyo yapmakla aynı mantığa sahiptir.
Asker de dahi çözemediğim ve türlü cezalar yediğim mantıksızlıktır.Nöbetçi er topladığım yatağıma bozuk para atmış ve bozuk para yatakta zıplamamıştır,teğmene bilgisini vermek suretiyle,50 mekik cezası çektiğim bir durumdur,evet ilginç bir vaka,sadistçe bir vakadır.
anne gözünde komşulardır.

anlamadığım komşu geldiğinde neden benim odama girecek? hangi amaçla? ben evde yokken yatağımı, yastığımı mı koklayıp öpecek nedir yani?
anneye göre mantık aranmaması gereken olaydır. gece yine bozulcak zaten niye toplayayım ki diye savunma yapılmaktadır.
her gece farklı kız getirilmeyecekse toplamanın mantığı yoktur. ama ben şu aralar her sabah topluyorum *
annenin bir bildiği vardır.

cinlerin dağınık yerleri mesken tutmasından dolayı yatak toplamak iyidir. akşam yatarken yatağa girdiğinizde rahatlarını bozduğunuz için musallat olabilme ihtimalleri vardır.
yatak toplamanın enerji kaybından başka bir şey olmadığı ortadadır. nasıl olsa yine bozulacak düz mantığıyla hareket edilebilir. bunu söylediğinizde size o zaman yine karnın acıkacak yemek yeme, yine kirleneceksin yıkanma diye örnek veren olursa ağzına iki tane vurun. müstehaktır onlara.
Bu kadar insan yanılıyor olamaz, yoktur.

Annem gençliğinden beri ya ölürsem de eve gelenler evi dağınık görüp arkamdan pis olduğumu düşünürlerse diye dümdüz yapar yatakları. Kendisi cenazeye gittiği evlerde masanın tozunu ölçüyor herhalde.
görüntü rahatsız etmiyorsa yoktur.
insan yattığı yerden belli olur, yatak toplanır, yatak örtüsü serilir, oda mis gibi olur. Akşam işten gelindiğinde düzenli bir odada üzerinizi değiştirip, günün yorgunluğunu atmak için bir başlangıçtır düzenli bir ortam. Nasıl olsa kirleniyoruz niye duş alıyoruz ki sorunsalı gibidir. Yatak dediğin toplanır.
askerde anlarsınız bu mantığı.
mantığı falan yoktur. nasıl olsa geri yatacağım neden toplayayım ki ?
Askerdeyseniz bir mantığı bir örnekle açıklayım.

Ama bir düşünün 500 kişinin kaldığı elli odalı bir binadasınız ve kimse yatak toplamıyor.. Elbiseler çıkartılmış yatağın üstüne atılmış.. Ayakkabılar, terlikler, yıkanmış çoraplar atılmış sağa sola yani kısaca bir anne deyimiyle her yer her yerde.. NAsıl bir görüntü oluşturur bir düşünün.. Aynı tabloyu bir de herkesin nizami bir şekilde toplayıp temiz bıraktığını düşünün..

Evdeyseniz..

Nasıl ki her odayı temiz tutuyorsun.. Salon, banyo, tuvalet, mutfak.. Yatak odası da bu odalardan biri.. Ve Yatak odasına daha fazla özen göstermelisin sonuçta orası sadece sana ait.. Sana özel.. Ve belki bir kişiye daha. En çok oranın tertipli olması lazım.

Ayrıca tertip düzen iyidir.. 30 saniyeni almaz bir yatağı toplamak..
Nasolsa acıkacagım deyip nasıl ki yemek yemekten vazgecmiyorsak onun gibi bişeydir. Gereklidir.
Annelerin dilinden kurtulmak için mecbur yapılan eylemdir.