bugün

sarılan bir şeye neden inatla doldurulan bir şeyin adı ile seslenir bu türk milleti zerre anlamam...zeka seviyesi ise fare'den hallice bile değildir...
görsel
Ciddiye alınmayacak seviyedir. Evet.
Bu ne küçük bi dünyadır lan?

Millet nelere takılıyor.

Kadının abazası da hiç çekilmiyor mk.

Mevzuya bak.
şimdi yaprağın içini dolduruyoruz değil mi?

doldurma mekanizması farklı sadece ama sonuç aynı..

yani?

yaprak dolmasıdır..

gerisini siktir edin hayır gelmez onlardan..
bugun bir ziyarette yine karsilastigim durum.

45 yasina gelmis kadinsin.nereden baksan 25 senedir ev hanimisin.
hala bunu bilmiyor yaprak sarmayi dolma yaptim diye ikram ediyorsan senin icin yapilacak hicbir sey kalmiyor.

neyse patlican sarmasi yapacagim isim var.
benim zekamdır.
o sarılan yaprağın içi boş değil sonuçta. doldurulmuş. bu yüzden dolma diyoruz.
biberinden domatesine yaprağından patlıcanına hepsi aynı tencerede pişer. akşam ne yemek var denince de dolma denilir.
ayrıca türk dilinin doğruları konusunda ahkam kesmek son yıllarda tdk'ya doldurulan cahillerin harcı değildir. bu ülkenin entelektüelleri, okurları, yazarları varken müsait yollu kadın demektir diye saçmalayan tdknın doğruları bir kriter olamaz.
Takilmayin buna yav atin agiziniza gitsin ben isme bakmam tat var mi ona bakarim isterse comolokko desinler ben üzerine limon suyu döker yerim.
Cigaraya ot dolması dendiğinde doğru kabul edilecek olan önerme.
doğru olan sarmadır. yaprağın dolması olmaz. olsa olsa palmiye yaprağından dolma olabilir.
sarma ile doldurma kavramı arasındaki farkı bilmeyen tòvbe bismillah zekâdır.

Yaprak açılır, iç yerleştirilir ve sarılarak dürülür dolayısıyla adı sarma olur.

Biber ya da kabak oyulur, içine malzeme doldurulur, onun adı da dolma olur.

Anladın mı Bilâl?!
görsel
dolma doldurulur, sarma sarılır. aradaki farkı anlayamamak ilginç diyeceğim ama memleket mal dolu, çok da ilginç değil o yüzden.

hadi olaysız dağılalım.
Olacak iş değil. Bir kere sarmanın görünüşü bile bu söylemi inkar ediyor. Bu kadar ince, kibar bir görüntüye bir insan nasıl dolma diyebilir? Nasıl yapabilir bunu? Dolma dediğin tombik olur, içi dopdolu olur. Çünkü o dolmadır. Dolma! Ancak sarma... narin, ince, kibar, naif...
Cok sinir oluyom ben onlara ya.
Dar kelime dağarcığı veya o anki açlık ile beynin %1 ini kullanmak.
bakın bu bir drumdır..

çok açken ben de öyle diyorum:(
o mis gibi sarmanın içindeki pirinç kadar olmayan zekadır.

be at kafası, daha yediğin şeyden haberin yok.

tamam sakinim.

edit: sözlükle alakası yok bu derdimin. bu genel bir ülke meselesi.