bugün

eğer yapılan herneyse içten gelerek ,hissederek yapılmışsa sonucundaki şeyin kesinlikle pişmanlık olmamasıdır. kırgınlık belki ama pişmanlık asla olmaz. içinden gelerek yapmışsın bir de pişman mı olacan..
hiç riske girmemektir. denememektir. hiçbir şeyden pişman olmayan birisi için yaşıyor denmesi zordur.
güçlü ve karakterli görünme çırpınışlarındaki mankenlerin paparazzi vari programlara sarfettigi en popüler söz.

spiker : geçen gün hede oldu siz bu durumda hedö yaptınız. keşke hebele yapsaydım dediginiz oldumu ?
kasılan kahramanımız : hayatımda hiç birşeyden pişman olmadım.
spiker : oooo koydun çocuğu helal
kasılan kahramanımız : ne ?
spiker : bişi yok uza
eğer yaşadıklarının sana bir ders olduğunu ve alınacak bazı şeyler olduğunu düşünüyorsan asla pişmamlık duymassın. çünkü yaşaman ve görmen gerekir.*
(bkz: kendinden emin olmak)
pişman olmamak hata yapmamayı gerektirir yani yapılan hiç bir şeyden pişman olmamak insan üstü bir durumdur ve kişiler boyle sozler ettiğinde çokda inandırıcı olmamaktadır. biraz hava civadır yani o laflar.
pratikte zor bir ihtimaldir..pişman olunmalıdır , olunmalıdır ki , hayatın tadı çıksın , akıllar arasıra başa gelsin..ee ne demişler...
(bkz: hatasız kul olmaz)
varoluşçuluğun takipçisi olan insanın, özgür istemi ve iradesi ile yaptığı tercihlerden pişmanlık duymaması, yaptıklarının ve yaptıklarının yol açacaklarının sorumluluğunu üstlenmesi.
(bkz: jean paul sartre)
(bkz: ödev)
(bkz: özgür irade)
(bkz: sorumluluk)
kuyruğu dik tutma çabasıdır.
pişmanlık duyarım diye bir şeyi yaşamamktan kaçınmak başka bişey. bir şeyi yaşarken çok doğru yaptığınıza inanbilirsiniz ve ogünkü koşullarda da gerçekten doğru gibi görünebilir kişiye. aman zaman, 'olmasaydı daha iyi olurdu' diye düşündürebilir insana. ya da yaşamdan aldığınız fişler her zaman mutluluk ve huzur olarak dönmeyebilir geriye. o zaman niye keşke demesin insan? niye pişman olmasın?
yaptığım hiç bir şeyden pişmanlık duymadım demek fazla iddialı bir söylem, tamam kahrolmanın da bir alemi yok ama pişmanlık da insanı bir duygu sonuçta.
ha yaşadığı herşey bişeyler katar insana katmasına da bazı yaşananlar da kattığından fazlasını götürebilir. muhasebeyi iyi yapmak lazım.
geriye dönüp yeniden yaşama imkanı verilseydi eğer, görmek isterdim doğrusu böyle düşünen kişileri. aynı şeyleri yaparlar mıydı?
bence yapmazlardı.
yaptığı her şeyin sorumluluğunu üstlenen insan doğal olarak yaptığı bir şeyin sonradan hata olduğunu anlasa bile ne kadar üzülse de pişmanlık duymaz. pişmalık sorumsuzluğun kankardeşidir...
1 kere düşünüp yapmak pişmanlık getirebilir. yapmadan önce 1den fazla kez düşünenin, eylemini sonra gerçekleştirenin pişman olması için bir sebep kalmaz.
öyle insanlara imrenilecek bir meziyet.