bugün

efendim şimdi yapay zeka dediğin şey adı üzerinde sokma akıldır ve heeç bi poh yiyemez.
ayrıca yapay zeka denilince de bugün insanların aklına terminatör misali robotlar gelmektedir. tabi bu öyle bir şey değildir.
şimdi ilerleyen yıllarda yapay zeka denilen şeyin kontrolünü kaybetmesi durumunda, bunun sorumlusunu bunu geliştirenlere ta şimdiden yüklersek, bence ilerde hiçbir sorun çıkmayacaktır ve iş sadece kapitalizmin elinde işe yarayan robotlar, sistemler veya yazılımlar olarak kalacaktır.
Yapay zekanın getireceği işsizlik ve buna bağlı açlık ciddi bir tehlike.
Ben bilmem zall bilir.

Evet
Sözlük yazarlarına beyin fırtınası yaptıracak soru.
http://nelerdiyosun.tumbl...119448817101/yapay-zeka-1

http://nelerdiyosun.tumbl...124581529816/yapay-zeka-2
günümüzdeki aletler bilgisayarlar işlemciler vs vs... hepsi çok basit makinalar. her hangi bir şekilde zeka söz konusu değil.

ama bakarsın bir milyon yıl sonraki makinaların farklı özellikler olabilir.
yapay zeka ile ilgili güzel bir film var
(bkz: her)
yapay zekanın insan zekasını geçtiğini düşünerek bu soruyu soruyorsak:
(bkz: teknolojik tekillik)

teknolojik tekilliğin gerçekleşmesi mümkün müdür diye soruyorsak, bilinmez. günümüzdeki teknoloji ile düşünmemek gerekir böyle şeyleri. günümüzdeki bilgisayarlarda kullanılan kodlamalar ne yapılırsa yapılsın yapay bir zeka yaratamaz. evren büyüklüğünde karmaşık bir makine bile tasarlasanız bu şekilde mümkün değildir. böyle sorulara cevap bulabilmek için kuantum mekaniği, nanoteknoloji ve mikrobiyoloji alanlarındaki ilerlemeleri izlemek gerekir. bugünün mantıki yönden imkansızları yarının gerçekleri olabilir. unutmayın, einstein kuantum dolanıklığına akıl sır erdiremiyordu ve bunu deli saçması bulup determinist bir görüşü benimsemişti. günümüzde ise kuantum dolanıklık kavramı bir realite haline geldi ve kanıtlandı.

ama kafadan bir şeyler sallayacaksak eğer burada ben de yapay zekanın insan zekasını bir gün geçeceğini ve insanlığın sonunu getireceğini düşünüyorum. benimki biraz distopik yani.
üzerinde çalışılan yapay zekalar tabiki insanlar tarafından kodlanıyor ama tüm çalışma zekanın kendi iradesi olması yönünde. sen sadece yürü diyorsun, önüne çıkan engellerle kendi başa çıkıyor. bu olay tabiki şu an merdiven çıkma aşamasında ama herşey de bir adımla başlıyor. sonrası muamma.
bence normal mekanik yapay zeka bir sik yapamaz, çünkü gerçekten de fişini çekince bir şey yapamazlar ama biyolojik robotlar yapabilmeye başladığımızda...
Haberlerde Oluşturulan üç yapay zekalı bilgisayarın bir süre sonra sinsilik yapıp kendi aralarında şifreli konuştuğunu yazmıştı. Bunu düşünürsek ilerde bundan daha kötüsü ilerde olabilir.
insanlığın sonudur bu konuda bir çok bilgiye sahibim, isteyen mesaj atabilir.
nasıl kodlarsan öyle gider olayını bilim aşalı uzun yıllar oldu. teknolojinin ulaşmadığı bir ülkede de değiliz ki nasıl haberiniz olamıyor anlamıyorum.
(bkz: skynet)
yapay zeka diye bir şey olamayacağı için saçma. bilgisayar denen alet neyi kodlarsan zaten onu gösteriyor. kafasına göre hareket nasıl eder? random yaparsan, bu da olasılık temelli olacağı için belli bir mantıki perspektifi olmayacaktır.

bunun bilimin ilerlemesinden çok mantıki imkansızlığı var.
"şarja taktığımız alet bizi nasıl esir alıyor?" geyiğini akla getirir. cem yılmazın bu geyiğine zamanında gülmüştük ama alet kendini şarj edebilme noktasına geldiğinde siki tuttuğumuzun resmi olabilir.

(bkz: black mirror)