görsel
Türkiye'de pazar payı %15.65 olan arama motoru.
Arama motorundan ziyade navigasyonu çok daha populer olan firma.
Ameriga kazanacağına ruslar kazansın.
piyasa değerinim son 1 yılda %100 erimiş olduğu görünen Rus arama motoru. Buna rağmen hizmetleri aktif.
ilk başta dandik bir arama motoruyla piyasaya çıkıp, sonradan konseptini çoğaltıp geliştirince pek bir kaliteli ve kullanışlı olmuş rus servisi. bana kalırsa da, google'dan çok daha kalitelidir.

mail ve disk servisini 2016'dan beri aktif olarak kullanmaktayım. samimi söylüyorum ki google servisleri denen nane, android cihazlarım, arama motoru ve youtube haricinde hiçbir zaman aklıma gelmiyor. kullanışı çok rafine, hızlı, derli toplu ve pek bir içine çeken cinsten. mail ve disk ihtiyaçlarımı tamamen yandex üzerinden hallediyorum. yıllardır kullanmama rağmen de hiçbir zaman muadillerine yönlenmek durumunda kalmadım.

bunlar dışında haritalar, çeviri, ve hatta uygulama marketi servisi bile vardır. arama motoru eskiye nazaran çok gelişim göstermiş. haritalar kullanmadım, çeviri servisi gayet yeterli ama google çeviri gibi gelişmiş değil. bunun sebebi çevirmenlerin daha çok google'a yatırım yapması, yandex'i dul karı çocuğu gibi bırakmalarından dolayıdır. uygulama marketi de piyasaya maalesef play store yüzünden tutunamamış. ama olsun, bir işte başarılı olmak sadece yüksek kitleden geçmiyor. başarılı bir iş, her zaman başarılıdır.

ama google maalesef tekel olduğu için yandex çok arkaplanda kalıyor. aynı whatsapp versus telegram çarpışmasına benzetebiliriz. hiçbir zaman google kadar popülariteye sahip olmayacaksın belki ama, kaliteni kanıtladığın hatrı sayılır, ve hiç de az sayılmayan kitlen daima seni iyi anacak.

disk ve mail servisi şiddetle tavsiye edilir!