bugün

--spoiler--
size bu toprakların neresi vadedildi bilmiyorum ama ben altını vadediyorum.
--spoiler--
araplarmı sürmüş yahudileri allah allah ben babilliler, sonrasında romalılar sürdüler diye biliyordum ama.

not: kafan çok güzel nerden aldın.
demagoji dolu bir ifade. tarihte yazdığı kadarıyla hazreti ömer filistin'i ortodoks hristiyan bizanslılardan almıştı ama?
efendim tarihi bir tartışmadır. Şimdi Filistinlilerin temeli Kenanlardır. Yahudiler ise. HZ. iBRAHiM in Ur kentinden göç ettiği söylenir. ur kentide Mezopotamyadadır. yani kenanlar yani filistlerin ana vatanı filistindir.tevratta
O günde Rab, Abraham'la ahdedip dedi: Mısır ırmağından büyük ırmağa, Fırat ırmağına kadar bu diyarı, Kenileri ve Kenizzileri ve Kadmonileri ve Hittileri ve Perizzileri ve Refaları ve Amorileri ve Kenanlıları ve Girgaşileri ve Yebusileri senin zürriyetine (soyuna) verdim. yazar tevratta 800 yılı kapsar.
yahudiler bölgeden farklı nedenlerle mısıra babile sürüldü. Hz. Musa mısırdan 2 kabileyi alıp filistine döndü... i.Ö 6.YYbabil sürgünü yediler. zamanla romalılardan yediler. uzun lafın kısası bilgisiz temelsiz bir konudur. yahudiler ur kentinden gelmiştir yani kenanların ülkesine çöreklenen yahudilerdir.