bugün

Cimri olmalarıdır. Her kuruşu sayarlar, savurgan değillerdir. Milyonları da olsa her kuruş değerlidir. Paralarını elinde tutup çoğaltmasını bilirler.
akıllı, yetenekli bir millet olup, ticaretten bu kadar iyi anlamaları...
(bkz: Yahudi Sarraflar) Tefeci gibiler aslında bir bakıma.
yahudi olmaları.
(bkz: sadece gayrimüslimlere açık olan iş kolları)
Zenginliği cürmü kadardır. Önemli olan ülke para biriminin global anlamdaki etkisidir. Bu anlamda biri abd diğeri de Çin. Hatta şu sıralar çin in devalüasyon politikası küresel olarak etki edeceği ve ülke bazında dalga dalga deflasyon yaşatacağı söyleniyor. Çin in amerika ya karşı apec hamlesi ne kadar etki edecek göreceğiz. Yuan ın kurlardaki artışı da ortada.

Yani israil istediği kadar zengin olsun ekonominin ipleri abd ve çin de. Onlar ne isterse o oluyor.
Esnafçilıginda hakkını vermeleri. Adamlar tutkulu.

Hocamız anlatmisti yanilmıyorsan.

Kapalıçarsı(?)da musluman bir esnaftan kumas alacakken suna da bakayim buna da derseniz e alacaksan al gibi davraniyorlarmis(?), yahudi bir esnaf ise buyuk bir memnuniyetle hic üsenmeden hepsi aciyor ve gosteriyormus (?).

Tabi bu ornekleme.

Edit: acilarından ders cikartan azimli irk. Yahudiler 1, japonlar 2. Bazende turkler işte vatanlarına dokunursan sukur.
(bkz: vurduruyodur)
Dunyaya baglilik.net.
iş disiplini.
Erken kalkmak ve işinin başında olmak, en büyük sırları budur.
çok çalışkan ve akıllı olmalarıdır. bir de birbirlerine devamlı yardım ederler.
palavradır.

bir müslüman sanrısıdır.
birbirlerini koruyup kollamaları ve birbirlerinin açıklarını aramak için debelenmemeleri.

tüm olay bu.
Ticaretten iyi anlamaları.
Lobilerinin çok güçlü olmasidir tüm dünyada ticari faaliyetlerini örgütleyen dernekleri vardır . gücü sürekli ellerinde bulundurmak adina bilinçli hareket eder sermayelerini sürekli geliştirip çoğu pazarda tekel olurlar, tabiki azimlidirler belli bir hedef amaç uğruna calisirlar genetik bir iç disiplinleri vardır.
En önemli faktör faizciliktir. Para satmak en kolay zengin olma yoludur ve bu konuda baya vasıflı insanlardır.
zengin olamamış ezik zırıltısı. sende zengin ol. kim tutuyor seni.
100 liran varsa 90 lirasını reklama ayır diye özlü sözleri var adamların, e haliyle bu kadar reklam yapan insanın müşteri portföyü genişler, satışları patlar, zengin olur, sonuçta reklamın iyisi kötüsü olmaz.
zeki kurnaz adamlar vesselam. dünyayı satın alıcaklar yakındır
işin garip tarafı birkaç yahudi iş adamıyla çalışma şansım oldu ve paramı hepsi peşin verdi. Başka birisi olsa parayı alıp kaçabilirdi ama ben kaçmayıp işimi tamamlayıp iyi bir şekilde teslim ettim.

Bu işin ırkla ve dinle alakası yok. Bizim Türkiye'de yaşayan o kadar sözde müslümanız diye geçinen insan sigortayı en düşükten gösterip maaşı bile yarım yamalak verip hatta belki vermezken bu adamların dışladığı yahudilerin bu şekilde daha işe başlamadan parayı fazlasıyla vermesi benim ön yargılarımı yenmemde fazlasıyla etkili olmuştur. Adam pazarlığını yapıyor ve anlaştığınız fiyatı tak diye çıkarıp veriyor.
paraya önem vermeleri ve önem verdikleri uğrunda her şeyi yapabilmeleri.
allah "yürü ya kulum" demiş.
Dinlerinin faizi kısıtlamaması tarihi bir avantaj, ve uzun vadede piyasada özellikle bankacılık sektöründe diğerlerinden (müslüman/ hristiyan) çok daha ileride olmalarını sağladı.
sevdiğim bir eski esnaf abinin söylediği üzere..

''yahudi malı alırken kazanır''
Kısaca Çalışkan ve ticari ahlaka sahip olmaları diyebilir miyiz, söylemek istemiyoruz ama. Adamlar Allah'ın çölünü kaç senede çiçek gibi yaptılar. Bir de komşu Araplara bakın.
Not : israil hükümetinin politikalarından ve yaptıklarından nefret ediyorum.
güncel Önemli Başlıklar