bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  vedat türkalinin güven kitabınada sık sık adından bahsedilen,ikinci dünya savaşı sırasında almanyanın türkiye büyük elçisidir.dünya tarihine önemli ve başarılı bir diplomat olarak geçmiştir savaştan sonra yayınlamış olduğu anıları ise büyük ilgi uyandırmıştır.sanıldığının aksine anıları da belirttiği üzere hiç de büyük bir türk dostu değildir.sadece hitlerin türkiye üzerindeki planlarını başarılı bir şekilde yerine getirmiştir.
  hitler iktidara geldikten sonra hakkında ölüm emri verilmiş fakat diplomatik becerisi sayesinde hitlrle anlaşmış ve ikinci dünya savaşı sırasında türkiyede görev yapmıştır.gayet başarılı olmuş ve türkiyenin savaşa ingiltere ve fransanın yanına girmesine engel olmuştur.
  kendisine türkiyede bombalı bir süikast düzenlenmiş fakat yara almadan kurtulmuştur.
  2 ... msd
 2. 2.
  türkiye'ye büyükelçi olmadan evvel almanya başbakanlığı yapmış olan diplomat. kariyerindeki bu bilgiyi vermemin sebebi hitler'in türkiye'ye verdiği önemdir...
  von papen, siyasi görüş olarak hitler'le anlaşamamasına rağmen, hitler o'na hep güvenmiş, kritik görevlerde bulunmasını bizzat istemiştir.
  ... protest sanayici
 3. 3.
  "siz altmış yıl önce dünyanın en büyük imparatorluklarından birine sahiptiniz. kendinizi ezilmiş, özgürlük mücadelesi veren ülkelerin ilki, lideri sayıyorsunuz. buna siz inansanız bile başkaları inanmaz. siz büyük bir milletsiniz. "
  mealindeki cümleleri türk hâriciye mensuplarına kurmuş zattır.

  aktaran dündar taşer'dir.
  ... mefkure