bugün

her türk erkeği askerliğini yapacaktır...ne demek vicdani ret..böyle saçmalık olmaz..yapanlar askerliğini niye yaptı..bu yasa çıkarsa türkiyede zannedersem askere pek az insan gidecek..çıkmayacağından adım gibi eminim..valla burada yine askerde ki bir kural geçerlidir..herkes bu kuralı bilir..
ya seve seve yapacaksın..ya da s.ke s.ke..yiyosa yapma deyyusun oğlu..
vicdani ret haktır.
vicdani ret öldürme hakkından feragat etmektir. bu en insani en makul düşünce şekillerinden birisidir. öldürme hakkından feragat etmek demek ölümlere karşı durmak demektir. ölümü kutsayan anlayışın evla olduğu bir ülke olsa olsa militarist zırvalarla beyni yıkanmış bir ülkedir. insanlar birileri onları öldürmeden de öleceklerdir, vakti zamanı geldiğinde. zor olan yaşayabilmektir. vicdani retçi oyunu yaşamaktan yana kullanan kimsedir. erkek olmak için silahın gücüne ihtiyaç duyanların psikolojik sıkıntıları vardır.
vicdani faşist bir yazarın haykırışlarıdır. yazık.
öldürmeyi, şiddeti, savaşı reddetmek; bu kuruma her türlü hizmeti reddetmek saçmalıksa, gelin hep beraber saçmalayalımdır. şiddet şiddeti besler, bu bir kısır döngü halini alır ve bir bakarsınız ki siz sadece silah satıcıları için ölüyor öldürüyorsunuz.

şimdi soruyorum, hangi taraf saçmalığın içinde? evet, biliyorum itin götüne sokacaksınız beni.
(bkz: işgale gelen orduya ama ben vicdani redciyim demek)
sacmalıktır.
şimdi ben gitsem gereksiz yer kapladığına inandığım ve bundan rahatsızlık duyduğum, hiç hoşlanmadığım birini öldürsem vicdanım ret olur mu?
insanların bazı şeylerin arkasına saçmalığı, gerçeği, sorunsalı yazmasıyla onların saçmalık, gerçek ya da sorun olmadığını bir kez daha gözler önüne seren sözcük öbeği.
amk yerinde ne kadar çok askerlikten kaçan yazar varmış, s*kim gibi saçmalıkları gündeme taşıyanlara da, avrupa yollarında g*tünü kimseden esirgemeyen bir takım gayritürk insana da çok şey derdim ama denmez. burası sözlük beyler, akıllı durun olur mu.
vatan toprağının her karışı kutsaldır..kaderine terkedilemez..eğer vicdani ret gelirse topraklarımız kaderine terkedilmiş olur..söz konusu vatansa gerisi teferruattır,unutmayalım.
ve andolsun ki hiçbir kurşun, hiçbir çelik, hiçbir toprak ve hiçbir vatan daha kutsal değildir insandan!

demiş yılmaz odabaşı, katılmamak elde değil !!!!
bireyin en dogal haklarindan biri olan secim hakkina giydirilmis gereksiz bir kilif. secim sansi demokrasinin geregidir.
parası olana sen askerlik yapma denildiginde, senin yerine dağlarda ölecek fakir gençler buluruz denildiginde saçmalık olmuyorda, benim vicdanım bu ölümleri kabullenemeyince mi saçmalık oluyor.
ha bu vatan hepimizinse herkes gitmelidir. eger sen kalkıp ceplerinde ki paraya göre ayrımcılık yaparsan bu fakir gençlerde senin o vatan-millet edebiyatını reddeder.
kısaca ya hepimiz, ya hiçbirimiz..
insana "ben kimlerin ne için çıkardığı belirsiz bir savaşta, başkalarının çıkarlarına hizmet etmek uğruna masum birini öldürmek istemiyorum" diyebilme hakkı saçmalığı. çünkü satranç tahtasında piyon olup siyahlardan bir piyonu almak, sonra oyunu oynayan kişinin siyah fili alabilmesi için feda edilmek daha önemli.
vicdani red'din ne olduğunu bilmeyenler tarafından açılmış başlık. vicdani red akserliğe siyasi ya da dini nedenlerle karşı olmaktır. ayrıca avrupadaki gibi olursa kaç kişi er maaşıyla kamu hizmeti yapmayı kabul eder?
saçmalıktır çünkü gündem değiştirme malzemesidir.

sıcak para kazanmak için bedelli askerlik çalışmaları başladığında, bu konu üzerindeki tartışma bitsin diye ''gündem değiştiriciler'' aracılığı ile 'vicdani ret' gündeme getirildi.

bunun nedeni 'ölüyü göster, hastalığa razı et' mottosu ile hareket etmektir.

vicdani ret çıkmaz. çünkü çıksa, bedelli otomatikman iptal olur.
adamlar para vermek yerine, beleşten askerlikten sıyrılır.

ikinci olarak, abd'nin bop planı dahilinde suriye'ye saldırı gündemde.
israil, iran'a saldırdığı anda türkiye'de suriye'ye saldıracak.
peki suriye'ye girmek istemeyen halk vicdani ret'i kullanırsa ne olur?

bu arada pkk'nın istediği 'kürtler askere gitmesin' hedesi var.
bunu akp yapmak isteyecek ama türklerde gitmek istemeyecek.

dediğim gibi sadece gündem değiştirmek için ortalığa atılan bir safsata.
akp vatan hainidir ama salak değildir.