bugün

o bir senelik fiş ve faturaların ele alınıp gruplandırılması işleminden sonra teker teker yazma hadisesi sırasında meydana gelen bir flashback'tir. bir sene boyunca yaşanılan bir çok olayın bir yazılı belgesi niteliğinde olan fişleri yazarken eski sevgili ile gidilen yerler, arkadaşlar ile yapılan zamazingolar, insanlara alınan hediyeler, kıça giren kredi kartı borcunun nedenleri vs. ile dalgalı bir hatırlama olayıdır.

bir de; -başlıktan tamamen bağımsız, alakasız olarak- fişleri başkasına verme durumunda, yediğin tüm haltların başkaları tarafından görülmesi durumu vardır.

-vaaay dostum, senin peder davidoff light almış salı akşamı, bilirsin davidoff light bayan sigarasıdır.
*hadi yaaa, annem sigara içmiyor ki?
-heheeh

-oo sen de hayırdır cumartesi akşamı ezcaneden prezervatif almışsın, ulan ne çakalsın.

-olm bütün market fişlerinizde cevizli sucuk var, ben ne diyeyim sana?

bir de bu fişleri sevgiliye verme durumu olabilir;

*necatiiiii?
-efendim canım?
*sen durex almışsınnnn geçen haftasonu
-evet canım ne olmuş?
*benimleyken hep eros kullanıyorsun ama sen, durex takmadım ben sana hiçççç
-hmm, ohmm, şeyy...
*adi necatiiiii
sene başından beraber olunup, sözlükte artık ne kadar nefret edilsede eski sevgili ünvanını kazanan sevgiliye küfür edilmesine sebebiyet verebilir.

- ulan vay be.. zamanında hatuna amma para yedirmişim. şimdi hüseyin lavuğu hiç para harcamıyor ama neler yapıyor kızla.. salağım ben salaak.. neyse en azından % 8 i kurtardık.. melahat'le de şu an mutluyum zaten..
ölmeden önce geçmiş hatırlanırken gözün önünde film şeridi geçmesine benzer bir şekilde, gözün önünden fiş şeridi geçecektir.
maaşınızı yıl boyu nelere çar çur ettiğinizi anlamanızı sağlayarak vay be ne fuzuli masraflaryapmışım dedirttirip içini kemerten sıkıntı verici olay.
sağlık ya da gıdanın yerine giyimin en üst seviyede olduğunu keşfederken sevdiklerinle yediğin tostun bile bi kanıtının olduğunu düşünüp mutlu olmak ya da özleyerek iç çekmektir.. tamamen anıdan ibaret olduğunu düşünürken sıkılarak yazdığın bir kaç faturadan sonra elde edeceğin parayı unutur gidersin.
fişin üstünde yazan tarihi vergi iadesine geçerken o gün akla gelir. şöyle düşünülür "evet hatırlıyorum o günü bakkala gidip bunları almıştım.".bu düşüncelere ek olarak eski sevgiliden ayrıldığınız günün fişleri, başlanılan günün fişleri ve bir çok anısı olan günün fişleriyle karşılaşmanız mümkündür.
eski sevgiliyle nerelerde gezip tozduğunu hatırlatan hafif bir iç çekiş, alacağın üçbeş kuruşa düşen hüzün, lanet edilesi uzaklık ve fişlerden birinin arkasına dökülen acemi şiir.
gıdayı yazarken her zamankinden çok daha yüklüce olan market fişlerini gördüğünüzde misafir ağırlamış olduğunuz akşamlar gelir aklınıza. bir de 25 yıl yaşadığınız şehri değiştirdiğinizde, eski sokağınızdaki bakkalın fişleri, lokanta fişleri eski şehrinize dödürür sizi, hüzülenirsiniz.