bugün

fabio moon ve gabriel ba ikiz kardeşlerin kısa öykülerini derlediği mini bir çizgi roman.

bi' ara oturup bu kardeşleri öveceğim zira o kadar çizgi roman okudum ama bunların yazıp çizdiği güngezgini kadar muhteşem başka bir şey görmedim. adamlar resmen yumruğu masaya vurup bakın çizgi roman böyle bir sanattır işte dediler. maus, persepolis falan bile bunun yanında bildiğin eksik kalıyor.

neyse, bu da onların mini öykülerinden oluşan bir çizgi roman. bazen moon yazıyor ba çiziyor, bazen tam tersi takılıyorlar. brezilyalı bu arada ikizlerimiz. orada yaşadıkları ya da hayal ettikleri olayları, arkadaşlarıyla olan muhabbetlerini, paris'e olan gezilerini falan anlatmışlar ve: öyküler'de. bence yine efsane olmuş. her sayfada tüylerim ayrı ayrı ürperdi ama bunu sağlayan güngezgini vesilesiyle adamların samimiyetini ve anlatmak istediklerini bilmemdi muhtemelen. yoksa durup dururken böyle bir şey okusaydım iki tebessüm ederdim en fazla. o yüzden önce güngezgini okunmalı.

ilginç bir şekilde hardcover basılmış türkçe olarak. sanırım çizgi düşler de benim gibi tapıyor bu adamlara.