bugün

uzun entry giren yazarlar ile ilgili naçizane kişisel tespitimdir.

şöyle ki;

uzun uzun yazan yazarların yerli yapımları, kısaca yazan yazarların ise yabancı (dizi-film-müzik) yapımları takip ettiği kanaatindeyim.

şöyle ki bir ''muhteşem yüzyıl'' ın özetine bakın, bir de ''game of thrones '' dizisinin. birinin özeti neredeyse 1 saat sürerken, diğerinde bölümleri bile 40dk

türk filmlerinde çok basit sahneler ve gündelik diyaloglar bile uzun uzun çekilirken, yabancı filmlerde çok önemli meseleleri bile uzun uzun konuşmazlar. hatta bazen hiç konuşmazlar. ekran başında kitleniriz ''lan söylesene, anlatsana lan'' deriz ama o karakter her şeyi kendine saklar.

örneğin ''lost'' dizisinde. her karakterin başına türlü olaylar geldi ve çoğu zaman gidip arkadaşlarına anlatmadılar. herkes bir cool amk.
bizim dizi olsa john lock siyah dumanla burun buruna gelince ''havar komşular havaar'' şeklinde bağırarak arkadaşlarının yanına koşup anlatırdı olayı panik içinde. izleyici de hem izlemiş, hem de dinlemiş olurdu yerli dizilerimizde olduğu gibi ama bunlar tropikal adada kutup ayısı görür yine de paylaşmazlar kimseyle.

tüm bunlara dayanarak dikkat ettiğimde çevremdeki insanları da belli gruplara ayırabiliyorum.

örneğin çevremde kafa siken, çok konuşan, her şeyini herkese anlatan ve detaylı detaylı anlatan kızları düşünüyorum alayı ''muhteşem yüzyıl'' izliyor. dizi saatlerinde ulaşılmaz olacak kadar kendilerini o diziye kaptırmış kendi hayatları da bolca entrikalı insanlar.

yazarları da bu tespitime katıyorum, kimi yazarların tek cümle ile çok daha etkili bir şekilde verdiği mesajı bazı yazarlar kompozisyon şeklinde anlatmaya çalışıyor. sonuç olarak aynı şeyi savunsalar bile kısa ve öz yazan daha etkilidir.
esen yazarları yabancı dizilerdeki cool adamlara, uzatan yazarları da yerli dizilerdeki yan rollere benzetiyorum.

not: son yıllarda daha çok yabancı yapımları takip etsem de yılda en az 2 yerli dizi ve bir çok yerli film izleyen bir bünye olarak, iş bu entrynin uzunluğundan da anlaşılacağı gibi halen daha bu yaşıma kadar izlediğim yerli yapımların etkisinden çıkamamışım. iş bu entryde ben o cool adam değilim.

not2: bu tespiti tek cümle ile anlatabilecek olan cool yazarları görmek dileğiyle
kişi kendinden bilir işi.
(bkz: yazar burada kendisinden bahsetmiş)