bugün

Salak bi duygudur bu. Tanımadığınız veya çok samimi olmadığınız biri size nasılsın dese yanaklarınız kızarır ve titreyen ses tonuyla iyiyim dersiniz. Ama karşınızdaki insan acımasız yada bu kozu nasıl kullanacağını bilen biriyse vay halinize. Sürekli size takılır ve rahat ol be adamım tarzında telkinde bulunur lavuk. Sanki ben bilmiyorum sakin olmam gerektiğini sayın andaval tomruğu.

Hayatımdaki en önemli virajı utangaçlığımdam dolayı kaybettim. Salakça ve nefret ettiğim bi yanım. Hiç kazandırmıyor her zaman kaybettiriyor. Özgüveniniz de olmuyor bi bokunuz olmuyor.
Utangaç, pasif ve çekingen bir insansan asla zengin olamazsın.
öncelikle insan olarak baktığımız zaman utanma duygusu mutlaka olmak zorunda. utanmaz, arlanmaz, nerede ne konuşacağını bilmeyen boş beleş olmaktansa utanılmayacak hareketlerden kaçınan insan daha değerlidir, kendine saygısı vardır. kendini geri çeken, utanan, sıkılan, utanmanın dozunu kaçıran erkek hayatının tüm farklı alanlarında kaybeder ve bunun pişmanlığını yaşar içinde.
Utangaçlık duygusu aşırı yaşanmadığı takdirde iyidir.
bu bir tercih meselesi. ne utangaç ne de aşırı rahat olmak lazım. utangaç olmak, aşırı rahat olmak ve tam ortası.

üçünün de artıları eksileri var...
hangi durumda utangaç olduğuna da bağlı biraz.
herkesi kaybedip utanma duygusu hala olan bir kızın kalbini kazanabilir.

yetmez mi?
bir kızın kalbini kazanmakla dünya dönmüyor. utangaç insan hayatta yaşama fırsatı olup da bir çok fırsatı kaçıran biridir. utangaç olmadığı için bir çok şeyi elde eden insanlara uzaktan bakar. ayna'nın çayımın şekeri şarkısında söylendiği gibi yaşarlar:
"ben yaşamaya gelmedim dedim,
öyle bir bakıyorum hayata."
Sevdiğini.